Česká pojišťovna odhalila za letošní první tři měsíce už tolik podvodů, kolik vloni za polovinu roku

Praha (3. června 2008) - Zatímco za celý loňský rok odhalila Česká pojišťovna 739 pojistných podvodů za 264 milionů korun, během prvním tří měsíců letošního roku už její detektivové uzavřeli 353 pojistných podvodů a uchránili tak na pojistném plnění přes 97 milionů korun. Více než polovina případů se týkala pojištění motorových vozidel a pojištění majetku, pokusy o podvody také souvisely s lednovou vichřicí Emma. Nejvíce práce měli detektivové ČP ve Středočeském kraji, v Praze a ve východních Čechách.

Světové statistiky uvádějí, že čtrnáct procent všech případů, které klienti hlásí pojišťovnám, patří do kategorie pojistných podvodů. V případě motoristů prý podvádí dokonce 35 procent pojištěných. Značnou část pokusů o podvody však zachytí už likvidátoři České pojišťovny ze speciálních týmů v jejich počátku. Využívají k tomu také moderní softwarová zařízení a standardně přitom spolupracují s policisty, hasiči, soudními znalci a odborníky z řady oborů. Jeden z poslední úspěchů zaznamenali detektivové ČP společně s policisty a inspekcí ministerstva vnitra při rozplétání organizované skupiny, která páchala pojistné podvody s automobily.

Jak konkrétně vypadala situace v jednotlivých regionech?

REGION případy 1Q-08 mil. Kč
střední Čechy 82 33
Praha 73 24
východní Čechy  41 14
severní Čechy 40 5
západní Čechy 31 5
severní Morava 28 3
Vysočina 24 6
jižní Morava 17 4
jižní Čechy 17 3

Příklad pojistného podvodu

Čtyřiadvacetiletý vysokoškolák si začátkem února pojistil domácnost, pak odjel na několik dnů do zahraničí a po návratu zjistil, že má byt vykradený. Zmizely mu desítky drahých věcí. Mimo jiné dvě soupravy nádobí Zepter za 73 tisíc korun, dva notebooky za 70 tisíc, horské kolo za 37 tisíc korun, dále drahý televizor, DVD, kamera, sbírka známek, kožené bundy, norkový kožich, laserová kopírka, potápěčská výstroj a mobilní klimatizační jednotka. Studentovu výpověď potvrdili jeho rodiče, sestřenice s matkou, stavební technik, který dělal rekonstrukci jeho bytu, soused atd. Detektivové ČP však zjistili, že doklady a záruční listy, které předal pojišťovně, byly falešné. Tenký led pojistného podvodu se pak pod mladým mužem prolomil poté, co jeho zhrzená přítelkyně, se kterou se krátce předtím rozešel, prohlásila, že v bytě nikdy neměl skříň na kabáty, a své věci si přehazovala přes židli. Proto by nikdy nepřehlédla norkový kožich, který měl být mezi odcizenými předměty, nikdy tam neviděla ani kopírku a další věci. Soud nakonec vysokoškolákovu fantazii ocenil několikaměsíčním podmíněným trestem odnětí svobody.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.


Zpět na tiskové zprávy