Česká pojišťovna už letos odhalila pojistné podvody za 147 milionů korun

Praha (1. září 2008) - V průběhu prvního pololetí odhalila Česká pojišťovna 581 pojistných podvodů za 147 milionů korun, což je o 15 milionů více, než za stejné období loňského roku. Vyšší počet pokusů o podvody přitom ČP zaznamenala i v letošním prvním čtvrtletí. Už tradičně rozplétali velké množství případů její detektivové ve středních Čechách a v Praze. Největší skok v podvodech však eviduje Česká pojišťovna v západních Čechách. Zatímco od ledna do března tam odhalili pojistné podvody za 5 milionů korun, po prvním pololetí už to bylo 18 milionů Kč.

Nejvíce podvodů se týkalo motorových vozidel a pojištění majetku. Výjimkou ale nejsou ani zfalšované nebo vymyšlené pojistné události z oblasti životního pojištění. Také během uplynulých měsíců specialisté ČP spolupracovali s Policií ČR a nebylo výjimkou, že právě informace z České pojišťovny nakonec vedly k rozpletení složitých a často velmi důmyslně organizovaných případů.

Jak konkrétně vypadala situace v jednotlivých regionech?

REGION případy 2Q-08 mil. Kč

Praha 128 40
střední Čechy 103 39
východní Čechy 67 17
severní Čechy 65 7
západní Čechy 59 18
severní Morava 43 7
Vysočina 40 8
jižní Morava 31 6
jižní Čechy 45 5

Některé podvody se vztahují také k cestovnímu pojištění. Klient, který předložil ČP po návratu doklady ze zahraniční nemocnice kvůli náhlým urologickým potížím, nakonec pod tlakem důkazů přiznal, že ve skutečnosti šlo o plánovanou obřízku.

V Africe na pláži našli oblečení dvou českých turistů, kteří zmizeli v moři. Těla se neobjevila, a tak byli po určité době prohlášeni za mrtvé. Naši specialisté je ale přesto ve spolupráci s českými zastupitelskými úřady vypátrali živé a zdravé. Měli jinou identitu a především velkou touhu získat prostřednictvím svých příbuzných nemálo peněz ze svého životního pojištění.

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.


Zpět na tiskové zprávy