Úrazy klientů České pojišťovny jsou letos těžší

Praha (15. září 2008) - Za prvních osm měsíců letošního roku nahlásili klienti České pojišťovny necelých 106 tisíc úrazů a v 17 700 případech uplatnili trvalé následky. Meziročně se sice celkový počet úrazů snížil zhruba o 5 %, ale zato o více než 2300 případů vzrostl počet hlášení trvalých následků. Denně je v České republice v průměru ošetřeno pro úraz 5100 lidí, z nich České pojišťovně hlásí úraz zhruba každý osmý.

"Protože úrazy klienti hlásí se zpožděním, je zřejmé, že ty prázdninové se v evidenci České pojišťovny projeví hlavně na podzim nebo ty závažnější po doléčení ještě později. Letní měsíce mají na svědomí zvýšení úrazovosti zhruba o 8 %, a to zejména u dětí. Těm se úrazy stávají při neorganizovaném sportu, na táborech, dovolené s rodiči.. Další častou příčinou je také doprava, kde se děti pohybují jako chodci, cyklisté nebo spolucestující v automobilech. Více než polovina úrazů se však dětem přihodí doma, často rodiče podceňují pády ze schodů, horkou vodu, zahradní bazén a další nástrahy," vypočítává MUDr Jana Caltová, metodik likvidace úrazů České pojišťovny.

Již několik let se ve statistikách prázdninových úrazů pravidelně objevuje jako nejčastější diagnóza chirurgicky ošetřená řezná nebo tržná rána, druhou v pořadí bývá zlomenina vřetenní kosti, na třetím místě pak figuruje podvrtnutí kotníku. Na dalších místech jsou popáleniny, ostatní zlomeniny, otřesy mozku a tonutí. Letošní léto přineslo zatím do evidence úrazů České pojišťovny celkem 36 556 úrazů, v loňském roce to bylo o zhruba o tisícovku méně. V počtu zraněných převládají v 67 % muži a chlapci, ženy a dívky hlásí jen polovinu z tohoto počtu. Mladiství do 18 let se podílejí na nelichotivých číslech zhruba 34 %, nejčastěji jde o děti mezi 12. - 14. rokem.

Posledním údajem ze statistik České pojišťovny jsou oznámení smrti úrazem nebo smrti z jakýchkoliv příčin z životního pojištění. Ta zůstávají bez výraznějších výkyvů a v období prvních osmi měsíců letošního i loňského roku se blížily 12 000 událostem. Letos se však oproti loňsku zvýšil počet pojistných podvodů nebo pokusů o ně z úrazového pojištění. Nejčastějšími jsou fingované popáleniny čajem nebo kávou, při kterých bývají spolupachateli také lékaři vystavující doklady o pracovní neschopnosti. Přibližně polovina případů s podezřením na pojistný podvod skončila na policii.


Zpět na tiskové zprávy