Díky České pojišťovně už ve 44 městech vítá řidiče 130 billboardů s výzvou k dodržování rychlosti

(Praha, 15. února 2007) První fáze instalací 130 billboardů "Vítejte v našem městě", které upozorňují řidiče na dodržování maximální rychlosti v obci, byla ukončena v tomto týdnu v obci Březolupy na Zlínsku. Umístění stejných panelů v ostatních městech České republiky bude pokračovat i letos, neboť zájem je o ně stále značný.

Výrazné vítací billboardy o rozměru 3x2 metry, které jsou součástí projektu Ministerstva dopravy - BESIP a České pojišťovny pod názvem Bezpečné město, podporují bezpečnost silničního provozu již ve 44 městech a obcích. V České republice je motoristé mohou spatřit celkem na 130 místech, kde se v minulosti staly kvůli vysoké rychlosti vážné havárie. Nejčastěji se s nimi řidiči setkají ve středních Čechách, například v Loděnicích, Velkých Přílepech, Štěchovicích, Brandýse nad Labem a v několika obcích na Nymbursku, Kolínsku a Mladoboleslavsku. Nejméně jich je dosud umístěno na jihu a západě Čech, ale situace se může během několika měsíců změnit, protože instalace v dalších nebezpečných lokalitách republiky budou následovat. V nejbližší době budou vítací cedule umístěny v severomoravských obcích Jindřichov a Vápenná, na Vysočině v Jihlavě a ve středočeských Benátkách nad Jizerou.

Reálná rychlost českých řidičů v obcích je 60 km/h a více, ačkoli zákon stanoví limit 50 km/h. Některé obce požadují, aby limitovaná rychlost na billboardech byla ještě o 10 i 20 kilometrů za hodinu nižší. Tato rychlost přitom má své opodstatnění: při srážce chodce s autem v 60km rychlosti přežije 15 % chodců, při nižších rychlostech se procento zachráněných rapidně zvyšuje.

Projekt "Bezpečné město" plně financuje Česká pojišťovna. Společně s dvěma dalšími projekty (Gentleman silnic a Jezdíme s úsměvem) si jej vybrala Evropská charta bezpečnosti silničního provozu. Česká pojišťovna se tak vloni stala jedinou českou finanční institucí, která podporuje tuto iniciativu Evropské komise. "Naše členství v celoevropském projektu jen podtrhuje náš dlouhodobý závazek přispět k větší bezpečnosti na českých silnicích," uvedl v Bruselu generální ředitel České pojišťovny Lard Friese a vstup České pojišťovny do Evropské charty svým podpisem také potvrdil.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem, který k 31.12.2005 dosahoval 36 procent. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přes 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost PPF Group N. V.


Zpět na tiskové zprávy