Začíná březen, který je podle České pojišťovny pro motoristy kritickým měsícem

Praha - (28. února 2007) - Česká pojišťovna likvidovala v loňském roce více než 276 tisíc pojistných událostí na vozidlech svých klientů, které se staly při dopravních nehodách, což je bezmála o 7 tisíc více, než v roce 2005. Oproti roku 2004 přibylo dokonce 20 tisíc škod.

Z hlediska počtu škod byl nejčernějším měsícem, stejně jako ve třech předchozích letech, březen (26 673). Historie se zkrátka opakuje a podle zkušeností likvidátorů je to zřejmě proto, že vždy po několika jarních dnech na přelomu února a března se znovu přihlásila zima a řidiče na silnicích překvapila. Pokud jde o loňský, březen, byl extrémní téměř celý, protože po většinu dní trápilo motoristy i silničáře sněžení, což se významně projevilo na rekordním čísle. Dalšími dvěma na nehody "bohatými" měsíci, byly květen (25 537) a leden (25 052). Lednové číslo bezesporu ovlivnila zima, na květnové zřejmě mělo vliv zahájení chatařské a chalupářské sezóny a s nimi spojené výjezdy svátečních řidičů.

Naopak nejméně pojistných událostí bylo také jako každý rok evidováno v červenci (19 984). Přestože v porovnání s červencem roku 2005 se stalo i přes platnost nového silničního zákona zhruba o 1200 nehod více, i tak byl červenec v roce 2006 měsícem nejklidnějším. Prázdniny a dovolené se v počtu hlášení už poněkolikáté projevily vcelku pozitivně. Téměř stejný počet nehod Česká pojišťovna evidovala i v září. V ostatních měsících pak počty hlášení oscilovaly mezi 22 - 24 tisíci nehodami.

Co se týče poměru havarijního pojištění a povinného ručení, ještě před pěti, šesti lety Česká pojišťovna likvidovala z povinného ručení dvojnásobný počet škod, než z havarijního. Od té doby se však rozdíl pomalu stíral, v roce 2005 byl počet škod téměř totožný a v loňském už likvidace z havarijního pojištění předčily o 13 tisíc škod likvidace z povinného ručení.

I přes platnost nového silničního zákona, se však bohužel, v minulém roce zhruba o pětinu zvýšil počet dopravních nehod, v nichž jedním z účastníků byl chodec, nebo cyklista. Ve spisech České pojišťovny jich je bezmála 1800.

Pozitivní zprávou může být pouze to, že se snížil počet krádeží automobilů a vloupání do nich, zhruba o dva tisíce pojistných událostí. V loňském roce klienti České pojišťovny oznámili 3857krát, že jim bylo odcizen vůz a ve více než 9 tisících případech si zloději z auta "jen" něco odnesli. Se zloději aut tedy vloni mělo co do činění každý den 35 klientů České pojišťovny.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přes 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost CZI Holding N.V.


Zpět na tiskové zprávy