Únor byl v České pojišťovně ve znamení sněhových škod

Praha (7. března 2006) - Letošní zima je na počet pojistných událostí, které způsobily sníh nebo námraza, abnormálně štědrá. Jen za únor bylo Klientskému servisu České pojišťovny nahlášeno téměř 50 tisíc majetkových pojistných událostí, což je o 7 tisíc škod více než v lednu. Za valnou většinou z nich, ať už se staly na nemovitostech nebo automobilech, stojí právě rozmary zimy. Nejkritičtějším obdobím byl třetí únorový víkend, po němž v pondělí 20. února do Klientského servisu volal historicky nejvyšší počet klientů - 17 697.

Majetkové újmy, které způsobují živly, se většinou periodicky opakují. Letošní zima však připsala za posledních několik let rekordní počet škod způsobených sněhem či námrazou, zejména sesunutých a zničených střech, popraskaných vodovodních potrubí a jejich důsledků. Právě u rozsáhlých škod na střechách a nemovitostech klienti ocenili kvalitní pojištění ČP. Úhrady totiž dosahují částek v řádech nejméně desetitisíců, ale běžně i statisíců. Proto si už dnes Česká pojišťovna vytvořila na jejich likvidaci rezervu ve výši několika set milionů korun.

Nejčastější příčinou škod jsou v pojištění motorových vozidel dopravní nehody, těch bylo v únoru nahlášeno přes 23 tisíc, loni ve stejném období o tisícovku méně. Majetkových událostí likvidovaných z pojištění staveb nebo domácnosti je v hlášeních ČP téměř 20 tisíc, v únoru roku 2005 to bylo necelých 13 tisíc. Zbytek, kolem 7 tisíc škod, mají ve svých spisech likvidátoři odpovědnostního, podnikatelského a zemědělského pojištění. Většinu těchto událostí také zapříčinil sníh a led.

Hlavní město se v kolonce registrací pojistných událostí objevovalo nejčastěji - v 6992 případech. Na druhém místě je s počtem 6036 škod kraj Moravskoslezský a za ním následuje Středočeský s 4548 škodami. Naopak nejméně postižených klientů má Česká pojišťovna v Karlovarském kraji - 1274.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 36 procent. Má základní kapitál 3 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Jediným akcionářem České pojišťovny je společnost PPF Group N. V.


Zpět na tiskové zprávy