Česká pojišťovna registruje stovky škod z víkendových záplav

Praha (29. května 2006) - Během pondělního dopoledne zaregistroval Klientský servis České pojišťovny stovky telefonátů lidí, které opět v průběhu uplynulého víkendu ohrožovala velká voda. Nejvíce jsou rozvodněnými toky zasaženy regiony západních, středních a jižních Čech. ČP odhaduje, že nejnovější záplavou může být postiženo 1400 klientů, jejichž škody půjdou do desítek milionů korun.

"V současné době je nejhorší situace v západních Čechách, kde už nyní očekáváme více než tisícovku hlášení," uvedl tiskový mluvčí ČP Václav Bálek. "Nejvíce škod na majetku má na svědomí Klabava, kolem 500 pojistných událostí, o ostatní se dělí přibližně rovným dílem Mže, Úslava, Berounka a Ohře."

Pracovníci České pojišťovny už od neděle monitorují situaci a z jejich údajů vyplývá, že v západních Čechách došlo k zaplavení velkého množství rodinných domů a také několika veřejných objektů i menších podniků hlavně v povodí Klabavy, nejvíce na Rokycansku. Řeka Mže se rozlila v okolí Pavlovic, Zlivu, Ošelína, Svojšína a ve Stříbře. Z těchto oblastí jsou již hlášeny první škody v chatových oblastech. Podobně je tomu i v chatových osadách na Berounce mezi Liblínem a Zbečnem. Na Bezdružicku a Konstantinolázeňsku došlo k zaplavení sklepů. Na Tachovsku přívalový déšť značně zaplavil hlavně zahrady a zemědělské pozemky. Úslava se vylila z břehů ve Starém Plzenci, Sedlci, Koterově a v Plzni, kde je odhadována nejméně stovka pojistných událostí.

Ve středních Čechách jsou nejvíce postiženými okresy Beroun a Příbram, odkud se zatím očekávají zhruba tři stovky hlášení.

V jižních Čechách zatím podle prvních zjištění mobilních techniků ČP v jednotlivých okresech nedošlo nikde k většímu rozlití větších řek, pouze místních potoků a rozsáhlejší škody způsobila naplavená voda z polí. Na Písecku v Milovicích je poškozeno kolem 50 objektů, na Táborskuv v obci Chýnov je to zatím 30 domů. Celkový dosavadní odhad počtu pojistných událostí je kolem 150.

V ostatních částech republiky se projevily povodně pouze velmi lokálně a nenapáchaly žádné větší škody.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 36 procent. Má základní kapitál téměř 3 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přibližně 250 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost PPF Group N. V.


Zpět na tiskové zprávy