Statistiky České pojišťovny plní hlášení o úrazech mladistvých hazardérů

Praha (4. 12. 2006) - V prosinci oficiálně začíná zimní sezóna a během té letošní se podle údajů cestovních kanceláří chystá do zahraničí o třetinu více turistů než v loňském roce. Většina z nich vyráží za zimními sporty a jejich úrazy pak v hojné míře plní statistiky pojišťoven. Česká pojišťovna eviduje za loňskou zimní sezóny jen ze zahraničí 1420 úrazů, což je o 10 % více, než tomu bylo v roce 2004 a k tomuto počtu pak přibylo dalších více než 58 300 úrazů z tuzemska. Dle zkušeností likvidátorů je jich většina spojena se zimními sporty nebo nástrahami tohoto ročního období. Alarmující je také to, že více než čtvrtina všech úrazů se přihodila dětem a mladistvím do 18 let.

Ve věkové kategorii zhruba mezi 15 - 25 lety je velké množství vyznavačů adrenalinu, kteří však za extrémními sporty do zahraničí odjíždějí buď nepojištěni vůbec nebo velmi nedostatečně, často záměrně.

"Bohužel mladí lidé stále dělají totéž - šetří na pojistném a pojistí se jen na rekreační sport, který obsahuje lyžování a snowboarding na upravených sjezdových tratích, přestože předem dobře vědí, že se budou pohybovat ve volném terénu a v místech, kde padají laviny a vědomě tak riskují. Přitom rozdíl mezi pojištěním na rekreační a rizikový sport je pětinásobek základního pojistného, což je pár desetikorun denně. V případě závažného úrazu to pak mohou být draze ušetřené peníze. Kromě toho příčina úrazu se neutají, protože asistenční služby dokáží velmi přesně prošetřit, jak a kde ke zranění došlo," varuje a radí zároveň Zdeňka Pilná, vrchní disponentka odboru likvidace cestovního pojištění Česká pojišťovny

V loňském roce Česká pojišťovna řešila desítky případů, kdy pojistné plnění odmítla z těchto důvodů zaplatit. Bohužel zaznamenala i několik úmrtí, například 24letého snowboardisty, který jel mimo upravené sjezdovky, strhl lavinu a jako jediný pod ní zůstal. Bohužel náklady na převoz do nemocnice a lékařské zákroky, které však skončily neúspěchem,nemohly být z jeho pojištění uhrazeny, protože nebyl pojištěn na lyžování mimo upravené sjezdové tratě. Ještě víc riskovala mladá dívka na Slovensku, kterou zasypala lavina, když bivakovala s kamarády ve žlabu v době lavinového nebezpečí.

U disciplinovaných lyžařů na zahraničních sjezdovkách nebyly v loňském roce zaznamenány žádné velmi těžké nehody, většinou šlo o fraktury končetin, poranění kolenních vazů v kolenou, zhmožděniny hrudníku, zlomená žebra, což je v poslední době úraz stále častější, či vymknutá ramena či otřesy mozku.

Nejvíce navštěvovanými zeměmi, kam se lidé vydávají za lyžováním, jsou Rakousko, Francie, Itálie a v menší míře Švýcarko a Německo. Stejné je i pořadí evropských zemí podle počtu hlášení pojistných událostí.

O tom, že je dobré být pojištěn dobře, se naopak přesvědčil 41letý lyžař, který se pět dní před Štědrým dnem "vyboural" na lyžích v Tyrolských Alpách a zlomil si stehenní kost. Zatímco jeho rodina se vrátila následující den dle plánu domů autem, jeho právě 24. prosince, kdy byl po operaci schopen převozu, dopravila sanitka zpět do České republiky, takže Štědrý večer už mohl strávit společně se svými nejbližšími.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem, který k 31.12.2005 dosahoval 36 procent. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přibližně 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost PPF Group N. V.


Zpět na tiskové zprávy