Statistika ČP: Nebezpečná jsou jak divoká prasata, tak i včely

Praha (14. prosince 2006) - Dopravní nehody, v nichž jako jeden z účastníků figuruje zvíře, se ve statistikách České pojišťovny objevují v uplynulých letech čím dál častěji. Zatímco v roce 2003 jich Česká pojišťovna evidovala něco málo přes 2100, v loňském roce už byl jejich počet dvojnásobný. Ani letos se konečné číslo nebude zřejmě výrazně lišit. Lesní nebo domácí zvěř se tak na celkovém počtu dopravních nehod podílí zhruba 3 %.

Nejvíce nehod s lesní zvěří pravidelně bývá v květnu a v období od srpna do listopadu, tedy v době říje. S domácími zvířaty je pak počet nehod během celého roku vcelku vyrovnaný. Nejvyšší počet těchto škod byl hlášen ze středních Čech a jižní Moravy, naopak nejméně z Prahy.

Hlavní rozdíl mezi nehodou s lesním a domácím zvířetem je v určení viníka nehody. Zatímco za dopravní nehodu způsobenou domácím zvířetem, jako jsou volně pobíhající kočky, psi, ale i slepice, ovce, krávy, odpovídá jejich majitel, který je také povinen škodu uhradit, na lesní zvěř se zákaz volného pobíhání nevztahuje, takže jí způsobené škody si hradí motorista sám. "Na tyto případy se tedy nevztahuje povinné ručení ani žádné jiné odpovědnostní pojištění majitele zvířete. Proto motoristům doporučujeme uzavřít havarijní pojištění, které škody způsobené srážkou s divokou zvěří kryje," vysvětluje tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

"Kromě vysoké zvěře, která je nejzranitelnější za šera nebo tmy, jsou častým terčem střetů také prasata, hovězí dobytek, ovce, kozy, a čím dál častěji i koně," dodává Bálek. "Zmatený kůň, který na jaře utekl z ohrady majitele na Českolipsku, vběhl do silnice, kde právě projížděla řidička v peugeotu. Na svědomí měl škodu za téměř 120 tisíc korun, ale srážku přežil. Ne takové štěstí měl před několika dny divočák, který na Sokolovsku naboural čtyři vozy. Osádky vozů naštěstí vyvázly bez zranění, divoké prase však několikanásobnému střetu podlehlo."

Nebezpečná nemusejí být pro řidiče pouze zvířata na silnici, ale i ta, která lidé vědomě nebo nevědomě převážejí v autě. Tak se příčinou nehody stal i rotvajler, kterého jeho majitelka nechala ve voze, když si odběhla nakoupit do nedalekého obchodu. Pes přeskakoval mezi sedadly tak nešťastně, že odblokoval ruční brzdu a vůz se z mírného kopce rozjel. Naštěstí ulicí nikdo neprojížděl, takže o první zaparkovanou dodávku se auto zastavilo. Celková škoda byla 45 tisíc korun.

Kuriózním viníkem pojistné události se staly také včely, do jejichž roje vjel majitel toyoty. Ostatky většiny z nich setřel z předního okna stěračem, ale otevřeným okénkem mu jich ještě dost vlétlo do auta. Ve snaze vyhnat je ven, ztratil kontrolu nad vozidlem, sjel do příkopu a zastavil se o sloup elektrického vedení. Škoda na úplně novém voze, který byl naštěstí havarijně pojištěn, se přehoupla přes 100 tisíc korun. Řidič kromě několika žihadel vyvázl bez dalších zranění. Tato nehoda se sice ve statistice neobjevila v kategorii střet se zvířaty, ale hlavní roli při srážce s předmětem malý a jinak velmi užitečný hmyz hrál.

Likvidátorům České pojišťovny uvádějí často řidiči jako příčinu havárie ztrátu kontroly nad vozidlem kvůli docela obyčejné mouše, kterou chtěli coby nezvaného pasažéra dostat z kabiny vozu ven.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem, který k 31.12.2005 dosahoval 36 procent. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přibližně 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost PPF Group N. V.


Zpět na tiskové zprávy