Na Silvestra se podle České pojišťovny každoročně zraní stovky lidí

Praha (28. prosince 2006) - Jak si z pohledu pojišťoven vede poslední den v roce? Silvestr roku 2005 se zapsal do statistik České pojišťovny téměř 1300 pojistných událostí, které se staly právě na Silvestra, kdy by měly být na programu především radost a veselí.

Lékaře muselo místo oslav navštívit 493 pacientů s nejrůznějšími úrazy, jimž opět vévodily zlomeniny od prstů po ty nejmohutnější kosti, či zlomeniny obou kotníků, časté byly také popáleniny a omrzliny. Pády na ledu a sněhu byly příčinou pohmoždění bederních páteří a kostrčí, častými zraněními byly postiženy obličeje klientů a jejich smyslové orgány - oční rohovka, ušní bubínek či zlomené nosní kůstky. Výjimkou nebyly ani velmi vážné úrazy, jako krvácení do mozku, roztržení sleziny či zlomeniny obratlů s přerušením míchy. Necelá desítka lidí si svůj úraz přivodila v práci.

Dalších osm set klientů sice svátky přežilo ve zdraví, ale nikoliv bez majetkové újmy. Na jejich škodách z tohoto dne se největší měrou podílely živly, nejčastěji tíha nebo sesuv sněhu a námrazy, ale také oheň. Požár byl příčinou patnácti událostí na mnoha místech České republiky, nejčastěji však hořelo na Moravě - v Ostravě, Karviné, Opavě. Blansku. Téměř třicetkrát zaúřadovali vandalové, kteří nejčastěji úmyslně popálili vozy světlicemi a rachejtlemi nebo jinak poškodili lak či okna. V hlášeních se objevily také přes čtyři desítky krádeží v domech, bytech, rekreačních i podnikatelských objektech. Někdy se krádež neobešla bez pohrůžky nebo dokonce vykonaného násilí, a tak krušný večer zažila například obsluha čerpací stanice ve středních Čechách, kterou navštívili lupiči.

Mezi početné škody tohoto dne se zapsaly také dopravní nehody, jichž bylo nahlášeno 349. S heslem "Jak na Nový rok, tak celý rok" by určitě nesouhlasilo dvanáct klientů, kteří v první lednový den zjistili, že jim byl odcizen automobil. Tři čtvrtiny z nich zmizely z Prahy. Pokud jde o silvestrovsky poškozené klienty, tak nejmladším pojištěným byla 24letá žena, nejstarším naopak 78letý muž.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem, který k 31.12.2005 dosahoval 36 procent. Má základní kapitál 4 miliardy korun a spravuje přes 13 milionů pojistných smluv. Česká pojišťovna patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě přibližně 220 mld. Kč. Jediným akcionářem ČP je společnost CZI Holding N.V.


Zpět na tiskové zprávy