Nejbezpečněji se v prvním pololetí jezdilo v Hradci Králové 

V celé pětině okresních měst ČR nedošlo v první polovině roku 2017 ani k jediné dopravní nehodě s vážným či smrtelným zraněním. Na vrchol žebříčku nejbezpečnějších měst z hlediska nehodovosti se totiž letos dostalo hned dvanáct okresních měst. Beroun, Mělník, Český Krumlov, Prachatice, Domažlice, Klatovy, Tachov, Jičín, Semily, Blansko, Kroměříž a Třebíč tak sdílí pomyslné první místo v ČP Indexu bezpečnosti silničního provozu. Z krajských měst se na prvních příčkách dlouhodobě drží Hradec Králové. Naopak poslední místa obsadila krajská města Zlín a Plzeň. Ve sledovaném období zemřelo na silnicích krajských a okresních měst 42 lidí, více než 20 % z nich v Praze.

„Prostřednictvím ČP Indexu hodnotí Česká pojišťovna již od roku 2004 bezpečnost na silnicích krajských a okresních měst. ČP Index vychází ze záznamů Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ vysvětluje tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nejbezpečněji se jezdí v Hradci Králové, skokanem jsou Pardubice 
Dle aktuálních výsledků ČP Indexu se na první příčce v hodnocení bezpečnosti silničního provozu krajských měst umístil Hradec Králové, který má dlouhodobě jedny z nejbezpečnějších silnic v republice. Druhou a třetí příčku pak obsadily Olomouc a Pardubice. Naopak na druhé straně žebříčku je Plzeň, Zlín a Ústí nad Labem.

Ve srovnání s rokem 2016 zaznamenaly největší zlepšení Pardubice (ze 7. místa v roce 2016 na letošní 3. místo). Výrazně se zlepšil i Liberec (2016 – 12. místo, 1. pol. 2017 8. místo) a Brno (2016 – 13. místo, letos zatím 9. místo). Největší zhoršení bezpečnosti na krajských komunikacích zaznamenali v Plzni (2016 – 9. místo, letos zatím 13. místo) a Zlíně (2016 – 8. místo, letos zatím 12. místo). 

Pětina okresních měst s čistým štítem
Celkově dvanáct okresních měst se dostalo do čela žebříčku díky tomu, že na jejich silnicích nedošlo k žádné dopravní nehodě s vážným zraněním nebo usmrcením. S čistým štítem skončil i Beroun. Ten se drží v čele dlouhodobě a průměrné výsledky za poslední tři roky ho pasovaly na lídra mezi okresními městy.

K závažné dopravní nehodě v první polovině roku nedošlo ani v Mělníku, Českém Krumlově, Prachaticích, Domažlicích, Klatovech, Tachově, Jičíně, Semilech, Blansku, Kroměříži a Třebíči. Mezi největší skokany patří města Mělník, Blansko a Český Krumlov, která se na první příčku vyšvihla z téměř úplného konce tabulky. Na ten se letos dostala města Břeclav, Šumperk a Jeseník, který si pohoršil o celých 39 pozic.

Neúspěch loňských vítězů i tradičních lídrů 
Předešlý vítěz, město Jihlava, se letos posunul na čtvrté místo. V tabulce klesly i Karlovy Vary, které dříve byly spíše na předních příčkách. Největší propad v kategorii okresních měst zaznamenaly Svitavy, které se z loňského čela žebříčku propadly až na 54. pozici. Z předních pozic rovněž klesl Rakovník a Pelhřimov.

Vážné dopravní nehody především ve velkých městech
Na silnicích krajských a okresních měst zemřelo v první polovině roku 2017 42 lidí, z toho devět na území Prahy a osm na silnicích Plzně. Během sledovaného období bylo při dopravních nehodách těžce zraněno 281 lidí, nejčastěji ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Pozn.: Prostřednictvím ČP Indexu hodnotí Česká pojišťovna již od roku 2004 bezpečnost na silnicích 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst.


Zpět na tiskové zprávy