Nový Mladý hrdina daroval svou výhru z triatlonu chlapci z dětského domova 

Slavata Triatlon Tour je sportovní událost Tomáše Slavaty, která spojuje děti z „běžných rodin“ a dětských domovů. Při vyhlašování výsledků letošního finále v Praze se jeden z vítězů, jedenáctiletý Mikis Kotopulos, rozhodl věnovat svou výhru závodníkovi, který v závodě skončil poslední. Martin, chlapec z dětského domova, měl oproti ostatním totiž podstatně ztížené podmínky. Celý závod odjel na vypůjčeném kole, které bylo o dost menší než kolo soupeřů. Mikis tímto gestem zdůraznil, jak důležitá je ve sportu i v životě fair play. Chlapec z dětského domova totiž bojoval o vítězství stejně udatně jako ostatní. „Věřím, že i ten poslední závodník je stejně důležitý jako ten první,“ svěřil se Mikis České pojišťovně. Díky svému smyslu pro fair play si tak Mikis zasloužil ocenění Mladý hrdina. 

O překvapení při vyhlašování výsledků finále Slavata Triatlon Tour, které se konalo 17. září v Praze, se postaral jeden z vítězů starší kategorie Mikis Kotopulos. Rozhodl se věnovat svou výhru závodníkovi z dětského domova, který do cíle dojel na kole vypůjčeném od organizátorů jako poslední. „Udělal jsem to proto, že já mám všechno, na co si vzpomenu. Tak jsem to dal Martinovi, který nemá nic a navíc na něj zbylo nejmenší kolo na půjčení,“ zdůvodnil svůj krok Mikis. Bezděčně tím podpořil jednu z nejvýznamnějších hodnot celého projektu, kterou je solidarita a fair play bez ohledu na sociální status. „Vedu ho ke skromnosti, a aby si všeho vážil a přál ostatním. Je ve věku, kdy by chtěl mít vše nové, a díky těmto akcím si může uvědomit, že to není všechno. Ceny se vzdal bez mého vědomí a mě to opravdu velice potěšilo a překvapilo. Mikis je sice uličník, ale s velkým srdcem,“ popisuje mladého triatlonistu jeho matka Helena Kotopulu.

Celá událost inspirovala Tomáše Slavatu, aby věnoval Martinovi nové horské kolo. Ten tak bude nyní moct závodit za stejných podmínek jako jeho soupeři. Za smysl pro fair play se Mikise rozhodla ocenit Česká pojišťovna titulem Mladý hrdina. Nominaci Mikise zaslal pojišťovně právě Tomáš Slavata. „Miki udělal finále Slavata Tour tím, čím má být, a za to mu patří velký dík nás všech,“ uvedl k tomu. S udělením titulu je spojena také finanční odměna, kterou věnuje Česká pojišťovna prostřednictvím své nadace. Nový Mladý hrdina Mikis Kotopulos rozhodl, že podpoří aktivity projektu NEO CUP. Cílem projektu je zkvalitnění lékařské péče a zlepšení podmínek pro předčasně narozené děti.

„Hrdinou není jen ten, kdo zachrání něčí život. Hrdinství má mnoho podob a spočívá třeba i v pomoci druhým, ve vyjádření solidarity i ve fair play. A právě Mikisovým smyslem pro fair play by se měly inspirovat další děti a příkladem by mohl být i řadě dospělých. Jsem velmi ráda, že tentokrát můžeme ocenit chlapce, který dohlédne dál, než na stupně vítězů,“ dodává k prosincovému ocenění Mladého hrdiny tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.   

Předání titulu Mladý hrdina proběhlo 21. prosince 2017 v Otrokovicích u Zlína v Městské kavárně v Kongresovém a kulturním centru Otrokovická beseda. V předvánočním čase se v kavárně kromě zástupců České pojišťovny, novinářů a Tomáše Slavaty sešli i Mikisovi kamarádi a rodina. V komorní atmosféře tak proběhlo i předání věcného daru pro Mikise a šeku pro projekt NEO CUP.

Projekt Mladý hrdina odstartovala Česká pojišťovna v září 2017. Cílem je oceňovat výjimečné činy dětí a mladých lidí (do 18 let), a nacházet tak příběhy, které mohou inspirovat jejich vrstevníky. Nemusí se jednat jen o záchranu života, ale i o dobrý skutek, dlouhodobou uvědomělou dobrovolnickou aktivitu či jinou podobnou činnost. Oceněný Mladý hrdina získá věcnou cenu a instituce či organizace, se kterou je činnost hrdiny svázána, obdrží od nadace České pojišťovny finanční dar. 

Fotografie z předávání:

 


Zpět na tiskové zprávy