V zimě za sportem i exotikou? Zkušenosti ČP ukazují, že úrazy a nemoci se v cizině nevyhýbají ani dětem

Zimní cestovní sezona přeje především vyznavačům sportů. Stále více klientů však za odpočinkem a poznáním míří také do exotických zemí. V každém případě se dle statistik ČP potvrzuje, že Češi rádi tráví volno aktivně a ve větší míře se pouštějí do adrenalinových zážitků. Na cestách tak čeští turisté během zimy řeší nejen nemoci a úrazy, ale velmi často také situace, v nichž přichází ke slovu pojištění odpovědnosti - a to ve chvílích, kdy někomu způsobí škodu na majetku nebo na zdraví.


S pojištěním od ČP vycestuje na zimní dovolenou každoročně zhruba tři sta tisíc lidí, kteří na svých cestách zamíří do více než osmi desítek zemí po celém světě. Zatímco dříve Češi v drtivé většině případů mířili za lyžováním do Alp, v posledních několika letech se stále zvyšuje počet těch, kteří dávají přednost exotickému prostředí a teplu.

V obou případech se setkáváme s pojistnými událostmi, které se českým turistům stanou při aktivně tráveném času, mnohdy jde navíc o extrémnější sporty, jako jsou freeridové lyžování nebo různé formy zábavných aktivit na pláži či v moři,“ upřesňuje Jakub Nožička, ředitel Odboru neživotního pojištění České pojišťovny.

Typické události na horách
Klienti ČP při svých cestách do rakouských, italských a francouzských Alp řeší případy nejrůznějších úrazů způsobených při lyžování a jízdě na snowboardu. K nejčastějším diagnózám patří poranění vazů končetin a také jejich různě komplikované zlomeniny, následují pohmožděniny či úrazy hlavy. Za překvapivé považuji, že u hlášených případů úrazů se v nízké míře setkáváme s tím, že by klienti používali ochranné prostředky jako helmy nebo pásy. Naopak ti, kteří je použijí a zraní se, mají vesměs méně vážná zranění,“ komentuje praxi Jakub Nožička.  Lyžařská střediska jsou také místem, kde se rok od roku stále zvyšuje počet případů, při nichž se lyžaři vzájemně na svahu zraní. Zde přichází ke slovu odpovědnostní pojištění a při odškodňování takových případů jsou vypláceny mnohdy statisícové částky. „V rámci balíčku Lyže a snowboard mají klienti k dispozici pojistné krytí v souvislosti s odpovědností za způsobené škody na zdraví až do výše 3 milionů korun. Poptávka po tomto typu pojištění vzrostla za minulý rok o třetinu. Dále klientům nabízíme pojištění právní pomoci, která může ochránit pojištěného před nákladnými a zdlouhavými soudními procesy,“ dodává Jakub Nožička.

Exotická dovolená v zimě
Nejvíce pojistných událostí v zimní sezóně je do České pojišťovny už několik let poněkud paradoxně hlášeno z Egypta – během uplynulé zimy šlo o téměř 600 případů. Již tradičně se jedná o případy spojené především  se zažívacími obtížemi. Roste však počet událostí z nových destinací, které Češi „objevili“ teprve nedávno, jako jsou Thajsko, Indonésie a Dominikánská republika. Typickými problémy jsou zde respirační a zažívací potíže,  ale také zdravotní komplikace související s poštípáním hmyzem. Jde především o malárii a rozmáhají se také případy horečky Dengue, jež je mezi cestovateli poměrně podceňována,“ vysvětluje Jakub Nožička.

Dětské úrazy už bohužel nejsou výjimkou
Křivka pojistných událostí u dětí do pěti let za poslední roky roste, platí to především pro dovolené trávené v Egyptě. Každý rok se tak zvyšuje počet rodičů a prarodičů, kteří děti berou na dovolenou i do exotické ciziny. Kvůli odlišné fyziologii od dospělých však děti v teplém prostředí rychleji dehydratují a mnohdy tak často končí v nemocnici. „Naše asistenční služba se stále více setkává také s případy úrazů dětí, které si způsobí  na atrakcích v hotelových komplexech. Proti Chorvatsku, kde tyto zábavní koutky nejsou tak rozšířeny, představuje Egypt opačný extrém. Děti se při dovolené mnohdy k moři ani nedostávají, většinu času tráví právě u bazénů, skluzavek a toboganů,“ dokresluje trendy Jakub Nožička. Léčení úrazů dětí pak má svá specifika – například preference konzervativního řešení proti operačnímu. Stejné úrazy u dětí jsou tak řešeny jinak než  u dospělých. Pojištění nejmenších cestovatelů by přitom nemělo být opomíjeno, u ČP mají v rámci rodinné slevy děti do 6 let 100procentní a mládež do 18 let pak 50procentní slevu na pojistném.
 


Zpět na tiskové zprávy