Zisk České pojišťovny vloni vzrostl o 9 % a dosáhl výše 3,9 miliard korun

Penzijní fond ČP loni zhodnotil vklady klientů o 2,2 %, což je nejvíce na trhu; zisk PFČP vloni vzrostl o 57 %

Česká pojišťovna opět potvrdila pozici nejsilnější pojišťovny na českém pojistném trhu. Její hospodaření skončilo v loňském roce dle IFRS se ziskem 3,9 miliard korun po zdanění (meziročně 9% nárůst) a celkové předepsané pojistné ČP přesáhlo 32 miliard korun. Důkazem mimořádně stabilní pozice České pojišťovny je i nedávné obhájení ratingu agentury S&P na úrovni A- se stabilním výhledem.

Výrazného úspěchu dosáhla v loňském roce také největší dceřiná společnost České pojišťovny – Penzijní fond (dnes Penzijní společnost) ČP, jemuž vzrostl zisk na 1,4 miliardy korun* (meziročně 57% nárůst). Z toho budou profitovat především klienti, kterým bude zisk podle zákona rozdělen. Rekordní zisk PFČP umožnil připsat klientům nejvyšší zhodnocení mezi penzijními fondy ve výši 2,2 %. V součtu se státními příspěvky tak v loňském roce klienti PFČP své vklady v průměru zhodnotili o 4,8 %.

„Loňský zisk ve výši 3,9 miliard korun je o 9 procent vyšší než předloni. Ukazuje se, že s náklady umíme pracovat lépe než zbytek trhu a udržujeme si tak stabilní profitabilitu i ve velmi složitém prostředí. V posledních letech jsme realizovali rozsáhlé strukturální úspory v provozních nákladech a můžeme tak zásadně investovat do budoucnosti,” říká generální ředitel ČP Pavel Řehák a dodává: „V loňském roce jsme snížili naše administrativní náklady o 7 procent. Uspořili jsme tedy 555 milionů korun, z nichž jsme zpět do ČP reinvestovali přibližně 180 milionů korun.“

Předepsané pojistné se stabilizuje

Celkové předepsané pojistné ČP dosáhlo vloni dle IFRS výše 32 miliard korun. V oblasti neživotního pojištění činilo 19,5 miliard korun, v životním pojištění pak 12,5 miliard korun.

„Navzdory náročnému ekonomickému prostředí a de facto stagnujícímu pojistnému trhu jsme v loňském roce dále zlepšovali trend předepsaného pojistného. To se v roce 2012 již téměř stabilizovalo, přestože loni ještě meziročně klesalo o 4 procenta. Tempo poklesu se nám však podařilo dramaticky snížit, protože předloni to bylo o celých 10 procent,“ říká Pavel Řehák.

Předepsané pojistné životního pojištění bylo v roce 2012 v meziročním srovnání nižší o 5,6 %, zatímco v roce 2011 to bylo meziročně o 15,7 %, v neživotním pojištění je pak zpomalení tempa poklesu rovněž markantní. Předloni to bylo o 6 %, loni již jen o pouhá 3 %.

600 000 klientů vloni oslovila nabídka Penzijního fondu ČP

Ke konci roku 2012 měly v ČR penzijní připojištění téměř 5,2 miliony lidí. Celá čtvrtina z nich své prostředky svěřila Penzijnímu fondu České pojišťovny, který si i v roce 2012 udržel pozici jedničky na českém trhu a na zisku celého sektoru penzijních fondů se podílel téměř z jedné třetiny.

„Lidé chtěli vloni uzavřít penzijní připojištění za původních podmínek, a proto jsme koncem roku zaznamenali významný nárůst klientské základny. Jen v listopadu jsme získali okolo stovky tisíc nových klientů, za celý rok pak šlo dokonce o 250 tisíc nových smluv. Současně si 350 tisíc našich stávajících klientů navýšilo svůj pravidelný vklad,“ vysvětluje Tomáš Matoušek, generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny.

Skvělé loňské výsledky PFČP podtrhují finanční ukazatele. Rekordní zisk PFČP umožnil připsat klientům nejvyšší zhodnocení mezi penzijními fondy ve výši 2,2 %. Vložené prostředky klientů, včetně státních příspěvků, a zaměstnavatelů činily v roce 2012 dohromady 11,7 miliard korun (meziročně +15 %). Růst zaznamenal rovněž celkový objem aktiv, který meziročně stoupl o 14 % na 67,7 miliard korun k 31. prosinci 2012.

Koncem roku 2012 prošel PFČP transformací a změnil se na dnešní Penzijní společnost České pojišťovny. Ta je nyní lídrem i v tzv. druhém pilíři penzijního systému, když za prvních deset týdnů od startu penzijní reformy uzavřela více než 10 000 smluv. To představuje dvě třetiny ze všech smluv dosud uzavřených na celém českém trhu.

Příloha níže: Tabulka hospodářských výsledků České pojišťovny k 31. prosinci 2012

Výsledky


Zpět na tiskové zprávy