Registrované škody z velké vody nadále rostou - klienti ČP jich už nahlásili za více než 1,3 miliardy korun

I více než dva týdny od chvíle, kdy Českou republiku začala ohrožovat ničivá velká voda, roste každý den počet hlášených škod po stovkách.
K dnešnímu poledni registruje Česká pojišťovna 16 638 škod za více než 1,3 miliardy korun. Více než polovinu nahlášených povodňových škod již mobilní technici pojišťovny prohlédli. Prohlídky probíhají na místech, kde to situace umožňuje – tedy po opadnutí vody, kdy je zřejmé, jak velká škoda vznikla. Nejvíce prohlídek je provedeno ve východních Čechách (85 %), v Praze (70 %) a v jižních Čechách (65 %).

V rámci speciálního kalamitního režimu má Česká pojišťovna v terénu stovky zaměstnanců, nejvíce v celé její moderní historii. Ti mají k dispozici rovněž vozidla
z flotily náhradních automobilů, které ČP dočasně stáhla od smluvních partnerů, aby bylo možné ještě efektivněji provádět prohlídky u klientů, rychleji likvidovat škody a vyplácet pojistná plnění.

Následky škod mohou lidé začít odklízet ještě před návštěvou mobilního technika pojišťovny. Důležité je však veškeré postupy podrobně zdokumentovat – ideálně fotoaparátem či kamerou v mobilním telefonu. Menší škody lze likvidovat přímo po telefonu s likvidátorem bez nutnosti prohlídky mobilním technikem. Česká pojišťovna klientům aktivně nabízí možnost vyplacení zálohy na pojistné plnění, aby měli k dispozici finanční prostředky co nejdříve, ve chvílích, kdy je akutně potřebují.

Vedle škod z velké vody, kterých je cca 90 %,  registruje ČP i celou řadu škod způsobených doprovodnými bouřkovými živly. Jedná se zejména o krupobití, pády stromů způsobené podmáčenou půdou, sesuvy půdy či údery blesků. Z těchto živlů způsobilo klientům ČP zatím největší škody krupobití, a to ve výši 53 milionů korun. Krupobití zasáhlo zejména střední a severní Čechy, odkud zatím ČP eviduje více než 580 případů za cca 40 milionů korun.
Převažují škody na nemovitostech a motorových vozidlech. 

Nejpostiženějším regionem jsou dle statistik ČP střední Čechy (8 345 škod za cca 511 milionů korun) - nejvíce nahlášených škod je zatím z okresů Praha-západ, Mělník a Benešov. V počtu škod jsou druhým nejvíce zasaženým regionem jižní Čechy (2 375 škod za cca 90 milionů korun). Z tohoto regionu nejvíce škod hlásí klienti z Českých Budějovic, Tábora a Písku. Třetí nejpostiženější region představují severní Čechy (2 316 škod v objemu cca 398 milionů korun) - nejvíce škod napáchala velká voda v Litoměřicích, Ústí nad Labem a v Děčíně. Z ničivých povodní stále převažují škody na majetku občanů (850 milionů korun), rostou však
i škody na majetku podnikatelů (odhady škod v objemu cca 395 milionů korun) a zemědělců (78 milionů korun).
 


Zpět na tiskové zprávy