Celkově již klienti České pojišťovně nahlásili 18 239 škod z velké vody v objemu 1,5 miliardy Kč

Škody v průmyslu a na majetku zemědělců se tři týdny po povodních vyšplhaly na více než 600 milionů korun

 
Jsou to již tři týdny od chvíle, kdy Českou republiku začala ohrožovat ničivá velká voda. Počty registrovaných škod však dále rostou. Jen za minulý týden nahlásili klienti České pojišťovně 2 500 škodních událostí. Celkově již ČP eviduje 18 239 škod z velké vody v objemu 1,5 miliardy Kč. Více než 80 % nahlášených povodňových škod již mobilní technici pojišťovny prohlédli a toto číslo každým dnem roste. Zároveň také stále klientům nabízejí možnost požádat o vyplacení zálohy na pojistné plnění.

Nejvíce prohlídek poškozeného majetku klientů ČP se zatím uskutečnilo ve východních Čechách (97 %), v Praze (94 %) a v jižních Čechách (83 %). V severních Čechách bylo prozatím prohlédnuto 60 % škod, což je ovšem logické vzhledem k faktu, že zde voda opadla nejpozději. V rámci speciálního kalamitního režimu
má Česká pojišťovna v terénu stovky zaměstnanců a likvidace povodňových škod je naprostou prioritou. V nejpostiženějších lokalitách fungují kalamitní pracovní skupiny, díky kterým je možné ještě efektivněji provádět prohlídky u klientů, rychleji likvidovat škody a vyplácet pojistná plnění. 

Nejpostiženějším regionem jsou dle statistik ČP střední Čechy (8 932 škod za cca 550 milionů korun) - nejvíce nahlášených škod je zatím z okresů Praha-západ (2 002 nahlášených případů), Mělník (1 302) a Benešov (988). V počtu škod jsou druhým nejvíce zasaženým regionem jižní Čechy (2 545 škod za cca 111 milionů korun). Z tohoto regionu nejvíce škod hlásí klienti z okresů Tábor (662), České Budějovice (661) a Písek (405). Třetí nejpostiženější region představují severní Čechy (2 507 škod v objemu cca 436 milionů korun) - nejvíce škod napáchala velká voda v okresech Litoměřice (975), Ústí nad Labem (423) a Děčín (387).

Drtivá většina všech dosud evidovaných případů (tj. 95 %) se vztahuje k majetkovému pojištění občanů a jde hlavně o zatopené sklepy, přízemí domů a chat, garáže, studny či zahradní architekturu. Významný finanční dopad však mají hlavně stovky škod hlášených z oblasti průmyslového a zemědělského pojištění (zatím za více než 600 milionů korun).

Zemědělci byli nejvíce poškozeni ve středních Čechách (škody za více než 42 milionů korun), průmysl a podnikatelé potom v severních Čechách (škody zatím
ve výši 217 milionů korun) a v Praze (odhad škod ve výši 134 milionů korun).
 

 

 


Zpět na tiskové zprávy