Řada lidí si letos nedopřála ani týdenní zahraniční dovolenou

České turisty v létě nejvíce trápily zdravotní potíže v Egyptě, přibývá také dětských úrazů

Z průzkumu České pojišťovny vyplynulo, že na dovolenou do zahraničí se letos vydala téměř polovina Čechů (46 %). Pojištěno cestovním pojištěním jich odjelo 89 %. Právě důležitost cestovního pojištění již řadu let prokazují statistiky České pojišťovny, která jen v období od května do září 2013 pomohla v zahraničí v nesnázích více než čtyřem tisícům klientů. V počtu asistenčních zásahů letos stejně jako vloni dominuje mezi cílovými destinacemi Egypt následovaný s větším odstupem Tureckem a Řeckem. Roste však i obliba exotických destinací. Česká pojišťovna letos pomáhala řešit zdravotní komplikace klientům také v zemích jako je Nikaragua, Kambodža, Angola, Laos, Kolumbie nebo Írán.

Česká pojišťovna se ve svém aktuálním průzkumu zajímala o zahraniční cesty Čechů. Hned 53 % oslovených si do poloviny září nedopřálo zahraniční dovolenou, 46 % se za rekreací vydalo za hranice České republiky, v pěti procentech však šlo o odpočinek kratší než jeden týden. Ve zbývajícím jednom procentu se jednalo
o zahraniční služební cestu.

Statistiky ČP ukazují, že o medicínskou asistenci zažádalo během svého pobytu v letní sezóně celkem 3696 klientů, dalších 366 klientů pak využilo konzultace
po telefonu. Nejvíce jich přitom bylo z Egypta (1343 případů),a to i přesto, že kvůli politickým nepokojům bylo z této africké země hlášeno o celou třetinu méně pojistných událostí než vloni. Co do četnosti případů následují Turecko (537), Řecko (422) a Bulharsko (306).

Asistenční služba České pojišťovny se stále častěji setkává s případy dětských úrazů v zahraničí vznikajících při využívání atrakcí v hotelových komplexech. Typickou situací je uklouznutí na mokrých dlaždicích a následný pád, stejně jako pohmožděniny či zlomeniny na tobogánech nebo prolézačkách. Riziko pádu
na takových místech je mnohonásobně vyšší než na písečné pláži. Mezi nejmladší dětské pacienty, kteří museli být v rámci cestovního pojištění v létě v zahraničí ošetřeni, patří dokonce i 20denní kojenec. Naopak nejstarší klientce, kterou letos v létě v Německu postihla cévní mozková příhoda, bylo 90 let.

Letošní letní sezóna se podle údajů České pojišťovny nesla v duchu kratších dovolených. Lidé nejčastěji vyjížděli na maximálně desetidenní pobyty. I v letošním roce pokračoval u klientů zájem o připojištění adrenalinových sportů a také o připojištění odpovědnosti.

Letní sezóna přinesla opět celou řadu kuriózních a jinak zajímavých situací. Patří k nim i pokousaní klienti, ať už exotickým hmyzem nebo například psy.
Ti na cestovatele nejčastěji útočí v Thajsku, Turecku, Egyptě a v Bulharsku. Výjimkou pak nejsou ani případy poškrábání kočkami. Asistenční služba České pojišťovny se však setkala i s případy poranění po šlápnutí na rejnoka či nakopnutí koněm na Kubě. Problémy může způsobit i obliba sycených nápojů - své o tom ví klient, který si v Egyptě poranil oko víčkem od lahve.

Průzkum pro Českou pojišťovnu realizovala v září 2013 agentura Ipsos.


Zpět na tiskové zprávy