Nejbezpečnějším krajským městem jsou opět Karlovy Vary

Žebříček okresních měst zaznamenal nový rekord

Ve 20 okresních městech se v první polovině roku 2013 jezdilo bez tragických nehod

Česká pojišťovna již desátým rokem monitoruje bezpečnost na silnicích 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky a dvakrát ročně sestavuje žebříček ČP Indexu bezpečnosti. Tento index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst.

Žebříčku krajských měst po prvním pololetí letošního roku, podobně jako v polovině i na konci roku 2012, vévodí Karlovy Vary. Naopak nejméně bezpečné byly v prvním pololetí 2013 dle ČP Indexu silnice v Plzni. Dopravou bez nehody s vážným či smrtelným zraněním se za první pololetí letošního roku může pochlubit hned dvacet okresních měst, což je nový rekord. Nejhůře z okresních měst přitom dopadlo Ústí nad Orlicí. Během prvních šesti měsíců roku 2013 zde na 14,5 tisíc obyvatel připadly čtyři těžké dopravní nehody.

Nejbezpečnějším krajským městem jsou opět Karlovy Vary, zcela pak propadla Plzeň
V prvních šesti měsících roku 2013 si z krajských měst nejlépe vedly Karlovy Vary, které tak obhájily statut nejbezpečnějšího krajského města z loňského roku.
V tamějších ulicích byly sice těžce zraněny tři osoby, nikdo však naštěstí nebyl usmrcen. Další západočeská metropole, Plzeň, naopak dopadla mezi krajskými městy vůbec nejhůře. Jen za prvních šest měsíců roku 2013 došlo na místních komunikacích ke dvěma úmrtím a 35 těžkým zraněním. Oproti srovnatelnému období loňského roku se jedná o téměř 80% zhoršení (za prvních šest měsíců roku 2012 bylo v plzeňských ulicích těžce zraněno nebo usmrceno 21 osob, za celý rok 2012 se pak jednalo o 55 lidí).

Celkový počet zraněných a usmrcených osob na silnicích krajských měst meziročně poklesl. Za první pololetí letošního roku zde zemřelo 35 lidí, což je o šest méně než ve stejném období loňského roku. Počet vážně zraněných klesl z 290 na 284. Nejvíce úmrtí si bohužel opět vyžádal silniční provoz v Praze
(16 smrtelných zranění). Nelichotivé druhé místo zaujímá Brno (7 smrtelných zranění) a třetí Ostrava, která si ale meziročně polepšila. Zatímco během prvního pololetí roku 2012 zde došlo k 13 smrtelným zraněním, letos zde od ledna do června následkům dopravní nehody podlehlo 6 osob.

Pozitivní REKORD - Čistým štítem se může chlubit hned dvacet okresních měst
V kategorii okresních měst je v prvním pololetí 2013 bez záznamu o smrtelné nebo vážné dopravní nehodě celkem dvacet měst: Benešov, Beroun, Kutná Hora, Rakovník, Tábor, Domažlice, Cheb, Rokycany, Sokolov, Tachov, Jablonec nad Nisou, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy, Trutnov, Blansko, Hodonín, Vyškov, Bruntál, Šumperk a Jeseník. Oproti loňskému prvnímu pololetí, kdy tohoto výsledku dosáhlo devět měst, se jedná o výrazné zlepšení. Mezi okresními městy si meziročně znatelně pohoršil Nymburk, který se ze seznamu měst pyšnících se čistým štítem propadl až na 35. příčku. Výrazný pokrok v bezpečnosti silničního provozu naopak zaznamenala Kutná Hora. Zatímco v loňském pololetí byla jedenáctým nejnebezpečnějším okresním městem, letos patří mezi města bez vážné dopravní nehody.

Počet těžce zraněných a usmrcených osob na silnicích okresních měst, stejně jako v případě měst krajských, meziročně poklesl. Počet usmrcených klesl
z dvanácti na sedm, počet těžce zraněných pak ze 130 na 99.

Tabulka níže: Pořadí krajských měst dle ČP Indexu bezpečnosti v 1. pololetí 2013
Krajská města dle ČP Indexu bezpečnosti v 1. pololetí roku 2013


Zpět na tiskové zprávy