Připraveného řidiče zima nezaskočí

Každý rok doplácí řada motoristů na to, že nejsou na zimu dostatečně připraveni a vybaveni. V důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek často vznikají v silničním provozu krizové situace, během špatného počasí navíc řidiči rychleji ztrácí pozornost a schopnost soustředit se.
S klesajícími teplotami, první námrazou či sněhem tak narůstá počet dopravních nehod. Obzvláště první zimní týdny bývají pro řidiče kritické a vždy trvá nějakou dobu, než si na nové podmínky na silnicích zvyknou. 

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patří nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují tzv. plechové škody – jsou to například pomačkané plechy, nárazníky
či odřené boky vozidel při vzájemném míjení na silnicích zúžených sněhovými závějemi. Průměrná výše škody se u těchto nehod pohybuje okolo 30 000 korun.

Základem jsou zimní pneumatiky
Od 1. 11. do 31. 3. musí řidiči na tuzemských komunikacích za podmínek stanovených zákonem provozovat automobily na zimních pneumatikách. Ne všichni řidiči však tuto povinnost vnímají, a zbytečně tak riskují postih nejen od policie, ale také od pojišťovny. Pokud totiž havarují a následným šetřením se zjistí, že nehoda vznikla v přímé příčinné souvislosti s nevyhovujícími pneumatikami, pak u havarijního pojištění vždy dojde k přiměřenému krácení pojistného plnění s ohledem
na míru vlivu tohoto pochybení na vzniku škody. U povinného ručení je samozřejmě poškozenému škoda vyplacena za viníka v plné výši. Následně pak ale pojišťovna může vyplacenou částku vymáhat po viníkovi nehody, a to opět s ohledem na míru vlivu nevhodných pneumatik na vzniku škody.

Buďte připraveni na nejhorší
Zimní silnice jsou nevyzpytatelné a nikdy nevíte, co vás na nich může potkat. Kvůli hustému sněžení nebo dopravní nehodě můžete strávit i několik hodin čekáním v zácpě. Na tyto situace je dobré se připravit. Jezděte  s co nejplnější nádrží a vozte s sebou alespoň malý kanystr s benzinem či naftou, který vám poslouží jako železná rezerva pro případy, že zůstanete uvězněni v koloně. Přibalte si do interiéru teplou deku a nezapomeňte také na sněhové řetězy. Ty by měly být nejen součástí vybavení auta na zimu, ale vhodné je zkusit si řetězy alespoň jednou cvičně nasadit.

ZIMNÍ DESATERO PRO ŘIDIČE
1)    Používejte zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem a dbejte o technický stav vozidla. Zkontrolujte baterii, nemrznoucí směs v ostřikovačích
a funkčnost všech světel.
2)    Před vyjetím důkladně odstraňte námrazu či sněhovou vrstvu nejen z předního a zadního skla, ale také z bočních oken a zpětných zrcátek. Nezapomeňte
na světla a na registrační značku.
3)    Po nastartování zahřívejte vůz pomalou jízdou, "netúrujte" motor na místě. Neřiďte v rukavicích, ty mohou na volantu klouzat. Příliš vrstveného oblečení také omezuje schopnost řidiče automobil ovládat.
4)    Snažte se předvídat náledí, nejčastěji se tvoří na mostech, ve stinných lesních úsecích a vyjetých stopách.
5)    Na přímých úsecích brzděte přerušovaně. Výhodu mají vozy s ABS, kde se o vše postará automatický systém. I v případě, že máte vůz vybaven systémem ABS, nepolevujte v pozornosti - fyzikální zákony platí pro každého. 
6)    Udržujte si dostatečný odstup od před vámi jedoucích aut.
7)    Při delším stání nezatahujte ruční brzdu, aby nezamrzly lanovody.
8)    Auto zaparkujte vždy tak, abyste ráno bez problémů vyjeli. Neparkujte tam, kde by váš automobil mohl poškodit sněhový pluh ani v hluboké sněhové břečce, aby vám v ní do rána nepřimrzly pneumatiky. Neparkujte u budov, ze kterých by na auto mohl spadnout sníh nebo led.
9)    Odstraňte nánosy sněhu v blatnících, aby vám neomezily rejd. U litých kol dbejte na to, abyste nevyjížděli, když máte mezi jednotlivými paprsky sníh
či zmrazky.
10)    V zimním období udržujte v nádrži dostatečné množství pohonných hmot. Vozte s sebou lopatku na vyproštění ze sněhové pasti, smetáček na ometání sněhu, tažné lano, sněhové řetězy, škrabku na skla a zásobu nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů. Hodí se mít ve vozidle také teplý kabát či přikrývku.


Zpět na tiskové zprávy