Zimní sezóna 2013/2014: mírnější počasí přineslo na horách méně úrazů

Zimní sezóna, jejíž průběh byl mírnější nejen v ČR, ale také v tradičních alpských střediscích, přinesla v meziročním srovnání pokles pojistných událostí hlášených z cestovního pojištění. Na Českou pojišťovnu se v tomto období s žádostí o pomoc obrátili klienti ve více než 1500 případech. Nejvíce pojistných událostí přitom vzniklo ve třech zemích tří kontinentů – v Africe (Egypt), v Evropě (Rakousko) a v Severní Americe (USA).

V období od října do března se Češi v posledních letech vydávají na cesty prakticky po celém světě. Asistenční služba České pojišťovny řešila celkem 1526 případů hlášených z 81 států. Ve stejném období loňské sezóny to bylo 2149 případů.
K  pojistným událostem docházelo nejčastěji v Egyptě (290), v Rakousku (157) a ve Spojených státech amerických (132). Až poté následují typické lyžařské destinace, jako jsou Itálie (116), Francie (66) a Německo (52). Vyšší počet pojistných událostí meziročně přinesly cesty do Turecka (89) a na Nový Zéland (68).

V Egyptě se cestovatelé potýkali již tradičně se zažívacími potížemi, které byly také druhým nejčastějším důvodem k hospitalizaci. Zimní sezóně ale suverénně vládly úrazy, asistenční služba jich pomáhala řešit téměř pět stovek, přičemž nejvíce (110) jich bylo hlášeno z Rakouska. Právě z alpských zemí vypravovala asistenční služba ČP nejvíce transportů zraněných a nemocných klientů zpět do České republiky. Mírnější zima, která už v polovině března ukončila sezónu
na řadě oblíbených lyžařských středisek, se však podílela na celkově nižším počtu hlášených pojistných událostí.

Úrazy, které si cestovatelé přivodili, vznikly nejčastěji při volnočasových aktivitách, specialisté asistenční služby však řešili také úrazy vzniklé při dopravních nehodách či při práci. Kromě těchto případů se potýkali klienti ČP v zahraničí také s infekcemi horních či dolních dýchacích cest (16 % případů) a dále rovněž
se zažívacími (14 %) a stomatologickými obtížemi (8 %).

Zimní dovolená se bohužel stala osudnou pro 11 tuzemských cestovatelů. I takto smutné případy řešila asistenční služba ČP, a to hned v desítce zemí (Egypt, Rakousko, Francie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Slovensko, Švédsko, Thajsko a Tunisko). Ve většině případů byly příčinou úmrtí následky zdravotních komplikací. Meziročně se jedná o více než 350% nárůst.

Jednoznačným trendem, který se během letošní zimní sezóny opět potvrdil, jsou stále častější cesty seniorů do vzdálených exotických destinací. Výmluvným příkladem potíží, s nimiž se mohou na své dovolené potkat,je úraz 84letého klienta. Ten si během dovolené se svou družkou na Kapverdských ostrovech při pádu zlomil stehenní kost. Základní ošetření proběhlo v režii hotelu, následoval převoz do jediného zdravotnického zařízení na ostrově. Česká pojišťovna následně pro zraněného klienta nechala vypravit transport leteckým speciálem a potřebná operace tak proběhla již v ČR. Náklady hrazené klientovi z cestovního pojištění v tomto případě přesáhly hranici jedno milionu korun.


Zpět na tiskové zprávy