Nastává ten správný čas pro zazimování chat
a chalup

Nástup podzimu představuje pro majitele rekreačních objektů práci s jejich zabezpečením na nadcházející zimu. Chaty a chalupy je potřeba ochránit nejen před příchodem zimního počasí, které s sebou přináší řadu živelních rizik, ale také před zloději a vandaly. Jen za loňský rok nahlásili klienti České pojišťovny přes 1600 škod na rekreačních objektech, které byly způsobeny vloupáním či jiným úmyslným poškozením. Přírodní živly pak
na chatách a chalupách způsobily více než 2500 škod.

Neobydlené, opuštěné chatové oblasti a odlehlé chalupy se každým rokem v tomto období stávají velkým lákadlem pro zloděje. Česká pojišťovna řešila 
za uplynulý rok přes 1600 vloupání do rekreačních objektů, v tomto roce přitom klienti nahlásili již na tisícovku těchto případů. Násilnému vniknutí do objektů 
a vandalismu se bohužel nejde vždy úspěšně bránit. Existuje však několik opatření, která zlodějům ztíží jejich práci a minimalizují případné škody.
 
1) Zamkněte všechny vstupní dveře do objektu na bezpečnostní zámek (u zvlášť odlehlých míst zvažte připojení na pult centrální ostrahy) a pečlivě zavřete okna či okenice. 
 
2) Ochraňte nejrizikovější přístupová místa zabezpečovací technikou.
 
3) Na zvonek či poštovní schránku uvádějte příjmení bez titulu a v množném čísle.
 
4) Zabraňte tomu, aby bylo kukátkem nebo poštovní schránkou vidět do interiéru chaty. 
 
5) Cenné věci, například elektroniku, jízdní kola nebo drahé nářadí uskladněte v místě trvalého bydliště.
 
6) Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci musí zůstat, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte jejich fotodokumentaci.
 
7) Zajistěte pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Občas na chatu zajeďte a odkliďte sníh. Zloději nebudou riskovat,
že ho přistihnete při činu.
 
8) Udržujte dobré sousedské vztahy (všímejte si pohybu neznámých lidí v okolí).
 
9) Nikde veřejně neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty. Nedávejte fotky a informace o umístění chaty na sociální sítě.
 
10) Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednané pojištění v dostatečném rozsahu.
 
DOBRÉ ÚMYSLY SE ŠPATNÝM KONCEM
Bohužel ani fakt, že dobré sousedské vztahy fungují, naše cenné věci neochrání. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil klient České pojišťovny, který si na podzim zazimoval svou chalupu s tím, že ji jako každý rok navštíví opět až na jaře. V létě si do chalupy pořídil nový LCD televizor, který nechtěl převážet zpět do města, a proto jej svěřil do úschovy svému sousedovi. Ten však neměl televizi kam umístit, tak ji nechal na verandě pod oknem, zabalenou v dece. Bohužel došlo
k tomu, že sousedovo sídlo navštívili zloději a pěkně zabalená televize byla díky „jeho péči“ ideálně připravena k odnesení. 
 
Riziko vykradení není přitom to jediné, co majitelům chat a chalup hrozí. Znatelné škody často způsobují také přírodní živly, v zimním období nejčastěji tíha sněhu. V roce 2013 řešila Česká pojišťovna přes 2 500 škod, které byly způsobeny nejen tíhou sněhu, ale také např. velkou vodou způsobenou jeho táním
či vichřicemi. I v tomto případě přichází Česká pojišťovna s doporučeními, které mohou řádění přírodních živlů zmírnit.
 
1) Nepotřebné spotřebiče odpojte ze sítě, všechna technická řešení v objektu připravte na extrémně nízké teploty (vypouštění radiátorů a ohřívačů vody; prosolení mís toalet, kde zůstává voda atp.).
 
2) Ověřte, zda v kamnech nebo krbu nezůstal žádný žhavý materiál a zkontrolujte, zda je vypnutý přívod elektřiny. Vyhnete se tak možnému zkratu a požáru. 
 
3) Pročistěte okapy, aby mohl na jaře tající sníh volně odtékat a nedošlo k utržení okapu pod tíhou sněhu.
 
4) Zkontrolujte celou stavbu, zda nenajdete praskliny a trhliny ve zdi, kterými by při tání sněhu mohla natéct voda do chalupy.
 
5) Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednané pojištění v dostatečném rozsahu.
 
Pro snadnější orientaci nabízíme klientům přehledné balíčky, které zahrnují všechna potřebná pojistná rizika. Balíček pojištění Chata a chalupa ve variantách Exclusive Plus a Max potom zahrnuje i pojištění rizika poškození a zničení zahrady. Často se totiž stává, že zloděj, kterému se nepodaří vloupat do objektu, vzteky zničí, na co přijde.

Zpět na tiskové zprávy