Havarijní pojištění Češi spíše ignorují, ve Slovinsku si řidiči naopak dopřávají výrazně více jistoty

Dle statistik České pojišťovny si Češi k povinnému ručení uzavírají havarijní pojistku jen ve čtvrtině případů. Podobně o pojistné ochraně svých vozidel uvažují také řidiči v Bulharsku, Rumunsku nebo Srbsku. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi sesterskými pojišťovnami v rámci mezinárodního holdingu, jehož je Česká pojišťovna součástí. Mnohem odpovědnější přístup volí motoristé ve Slovinsku, kde si havarijní pojištění svého vozu sjednává každý druhý řidič.

Havarijní pojištění představuje v České republice produkt, který motoristé příliš nedoceňují. Ze statistik České pojišťovny za loňský rok vyplývá, že si k povinnému ručení havarijní pojistku pořídila pouhá čtvrtina klientů. „Majitelé aut si přitom neuvědomují, že povinné ručení a havarijní pojištění jsou dva zcela odlišné produkty. První z nich jim pomůže s náhradou škody, kterou způsobí někomu jinému, zatímco to druhé uhradí škodu na motorovém vozidle jim samotným. Havarijní pojištění tedy kryje například i škody způsobené odcizením vozidla či vandalismem,“ říká Petr Svoboda, vrchní ředitel produktového managementu občanského pojištění ČP.

Klienti České pojišťovny vnímají potřebu havarijního pojištění odpovědněji než ostatní čeští motoristé.Z celkového počtu 7,244 milionu vozidel registrovaných v celé ČR je dle dat České asociace pojišťoven havarijně pojištěno pouze 1,33 milionu z nich (tedy 18 %).

Čeští řidiči v regionu střední a jihovýchodní Evropy nepředstavují v souvislosti s využíváním  havarijního pojištění žádnou výjimku. I když i zde platí známé pořekadlo: jiný kraj, jiný mrav. Rozdílně (a přitom velmi podobně) o havarijních pojistkách totiž dle statistik sesterských pojišťoven uvažují řidiči v Maďarsku (28 %), Bulharsku (26 %), Srbsku (25 %) a také v Rumunsku (22 %) nebo Chorvatsku (20 %). Naopak výrazně odpovědnější přístup řidičů prokázala data sesterské pojišťovny ve Slovinsku. Zde si totiž pořizuje havarijní pojištění každý druhý řidič. Vyšší hodnoty proti údajům České pojišťovny vykázaly ještě statistiky jejích sesterských pojišťoven na Slovensku (38 %) a také v Polsku (36 %).

Jedním z argumentů odpůrců havarijního pojištění bývá vysoká cena. Přitom existuje několik způsobů, jak cenu pojištění snížit. U České pojišťovny už samotný fakt, že k povinnému ručení připojíte havarijní pojištění, představuje 5% slevu na pojistném. Cenu havarijního pojištění pak sníží, podobně jako u povinného ručení, také bonusy za jízdu bez nehod (až do výše 50 %), slevu získáte rovněž za kvalitní zabezpečení automobilu, případně sjednání pojištění přes internet.

Stejné možnosti platí samozřejmě i v rámci nového produktu České pojišťovny Havarijní pojištění starších vozidel 6+, který je určen pro vozidla ve věku 6-20 let, a kde se cena pojištění, jehož parametry vycházejí přesně z potřeb majitelů starších automobilů, pohybuje již od 119 Kč měsíčně.

Průzkum pojištění automobilů, který Česká pojišťovna provedla napříč svými sesterskými pojišťovnami Generali PPF Holdingu, se zaměřil na zvyky majitelů vozidel vzhledem k autopojištění – tedy k povinnému ručení a havarijnímu pojištění.


Zpět na tiskové zprávy