Polovině hokejových fanoušků vadí bitky, ta druhá je považuje za zpestření zápasu

Který faul považují fanoušci za nejpodlejší? Těší se příznivci extraligy ledního hokeje na momenty, kdy hráči zahodí rukavice a začnou se prát? A hraje se vůbec v Česku fér? Nejen na tyto otázky přináší odpovědi průzkum, který se v průběhu letošní sezony uskutečnil v rámci projektu Charta fair play iniciovaném Českou pojišťovnou. Prostřednictvím webových stránek www.fairhokej.cz svůj názor vyslovily více než čtyři tisícovky fanoušků.

Vůbec nejpodlejším faulem, který je k vidění na domácích extraligových stadionech, je podle 38 % signatářů Charty fair play naražení zezadu. Dalšími nejvíce odsuzovanými fauly jsou hra loktem do obličeje (29 %) a vražení na hrazení (27 %). Nejčastější provinění proti pravidlům – hákování, sekání a podražení – získaly vždy méně než 2 % hlasů dotazovaných.

Rozdílný pohled mají fanoušci na pěstní souboje, k nimž dochází v nejvypjatějších momentech sezony – například právě při vrcholícím Česká pojišťovna play-off. Jen 6 % fanoušků vnímá bitky jako rušivý element a tvrdí, že „mají chuť jít domů, protože k hokeji nepatří.“ Naopak 47 % hlasujících je považuje za koření hokeje a na souboje se těší. Stejnou podporu ale získala i třetí možnost odpovědi, která vystihuje mírnou averzi – „Těším se, až se zase bude hrát.“

Posledním tématem průzkumu byla fair play samotná. Signatáři měli podobně jako ve škole na stupnici od 1 do 5 zhodnotit, zda se v nejvyšší domácí soutěži hraje fér. Polovina fanoušků udělila známku tři, dalších 42 % zvolilo dvojku. Jedno procento fanoušků by pak, řečeno školní terminologií, nechalo extraligu propadnout, 2 % naopak vidí z pohledu fair play soutěž jako bezchybnou.

„Nikdy dříve se podobný průzkum nerealizoval, navíc v podobném počtu respondentů. Některé názory jsou skutečně překvapivé – nečekali jsme například tak rozpolcený názor na bitky při zápasech,“ říká Hana Kovářová, marketingová ředitelka České pojišťovny a dodává: „Celý projekt Charty fair play je od začátku koncipován jako dlouhodobý, a podobný průzkum tedy zrealizujeme určitě i v příštím roce. Bude zajímavé sledovat, nakolik se během roku názory fanoušků změní a nakolik je ovlivní aktuální události.“


Zpět na tiskové zprávy