ČP za loňský rok odhalila pojistné podvody za 234 milionů korun

Praha (20. ledna 2010) -  Česká pojišťovna vloni odhalila 731 pojistných podvodů za 234 milionů korun. Detektivové ČP tak i v roce 2009 navázali na trend uplynulých několika let, kdy dokázali rozplést více než sedm set případů, které se nestaly vůbec a nebo se odehrály jinak, za více než čtvrt miliardy korun. Také vloni zkoušeli ošálit Českou pojišťovnu nejčastěji motoristé, společně s majiteli nemovitostí.

Detektivové ČP si opět ověřili, že i v roce 2009 se v největší míře objevily falešné nebo záměrně nadhodnocené pojistné události z havarijního pojištění nebo pojištění domácností či nemovitostí. Stále častěji se objevují také případy podvodného jednání v souvislosti s životním pojištěním.

Rok 2009, který kvůli všeobecně složité ekonomické a finanční situaci získal pozlátko "krizový", potvrdil, že pojistných podvodů rozhodně neubývá. Stále nejvyšší měrou se do statistik České pojišťovny zapisuje Praha, kde specialisté ČP za loňský rok vyřešili 243 klamných pojistných případů, jež by pojišťovnu za jiných okolností stály více než 77 milionů korun. Co do počtu kauz se na druhém místě objevuje Středočeský kraj. Naopak druhou nejvyšší částku odhalených pojistných podvodů vykázali detektivové ČP v Libereckém kraji. Konkrétní data za jednotlivé kraje České republiky přinášíme v souhrnné tabulce.

Česká pojišťovna při odhalování nejčetnějších pojistných podvodů s havarijním pojištěním automobilů využívá v hojné míře také vlastní unikátní program Virtual crash. S jeho pomocí se urychluje i výrazně zpřesňuje proces vyhodnocování podezřelých dopravních nehod. Pomohl i v případě podvodu, který na Českou pojišťovnu přichystala dvojice mužů z Brněnska. Jeden z nich si za doprovodu druhého přišel na přepážkové pracoviště ČP uzavřít havarijní pojistku na svůj starší vůz. Při té příležitosti se obsluhy ptal na detailní informace o pojištění, zejména o procesu vyplácení škody. Poté, co se vše dozvěděl, včetně ujištění, že škody jsou obvykle vypláceny do pěti dní, uzavřel havarijní pojistku a dvojice mužů odešla.

Jeden z výtečníků hned druhý den pojistnou událost nahlásil. To byl signál pro detektivy ČP. Ti zjistili, že vozidlo bylo nabouráno autem toho muže, jenž s pojištěným přišel jako doprovod při sjednání havarijní pojistky. Následovalo šetření na údajném místě nehody s tím, že detektivové křižovatku a obě havarovaná vozidla detailně prověřili. Nechali srovnat poměry třecích ploch (a další údaje) na nabouraných autech počítačovým programem Virtual crash. Ten dokázal, že nehoda se nemohla v žádném případě stát tak, jak majitel havarovaného vozu pojišťovnu informoval. K vyplacení pojistné částky proto nedošlo.


PŘEHLED POJISTNÝCH PODVODŮ ZA ROK 2009
Kraj                     Počet vyřešených případů         Výše prokázané hodnoty (v tisících Kč)
Praha                       243                                              77 533
Středočeský            111                                              18 112
Moravskoslezský      64                                              13 758
Jihočeský                  47                                              24 796
Jihomoravský            42                                              12 456
Pardubický                38                                                 7 845
Plzeňský                   38                                               10 154
Ústecký                    38                                                 7 209
Olomoucký                32                                                 4 148
Karlovarský              22                                               21 071
Liberecký                  22                                              31 410
Královéhradecký      14                                                 3 027
Vysočina                  14                                                1 475
Zlínský                       6                                                 1 599


Zpět na tiskové zprávy