Česká pojišťovna už eviduje záplavové škody za více než čtvrt miliardy korun

Praha (28. května 2010) – Česká pojišťovna už po moravských záplavách eviduje přes 5500 případů za zhruba 280 milionů korun. Téměř polovina škod už je prohlédnuta, mnohé z nich jsou zcela zlikvidovány. ČP předpokládá, že všechny škody bude mít nahlášené a prohlédnuté do poloviny druhého červnového týdne. Operátoři České pojišťovny budou lidem k dispozici i během nadcházejícího víkendu a také likvidátoři a mobilní technici budou v terénu bez ohledu na volby i počasí. Od začátku ČP poskytuje lidem zálohy. Celkové záplavové skóre odhaduje na 10 tisíc případů a zhruba 350 milionů korun. Nejvíce jich je na Frýdecko-Místecku (1235), Karvinsku (1081) a Přerovsku (922).

Zasaženy povodněmi byly také velké průmyslové podniky na Ostravsku a Frýdecko-Místecku, pojištěné u ČP. Voda neušetřila ani obecní majetek a komunikace pojištěných měst a obcí na Valašsku a Přerovsku. Snad nejhorší situace nastala v městské nemocnici ve Starém Bohumíně. Před povodňovou vlnou muselo být urychleně a ve velmi emočně vypjaté atmosféře evakuováno přes 160 pacientů, z nichž řada byla upoutaná na lůžko a bez cizí pomoci by se ocitla v ohrožení života.
 
„Již druhý den po povodňové vlně začala naše jednání s vedením nemocnice, kterému jsme nabídli okamžitou pomoc sanační společnosti,“ uvedl Jan Pešat, ostravský disponent podnikatelského pojištění České pojišťovny. Firma Mibag hned následující den začala s očišťováním, odstraňováním nánosů sedimentů a nasazením kondenzačních vysoušečů, horkovzdušných turbín a ventilátorů k účinnému vysoušení stavebních konstrukcí. „Některé práce ještě nadále probíhají, ale téměř všechna oddělení již byla zprovozněna a řada pacientů se tak mohla vrátit do svých pokojů,“ dodal Pešat. Díky včasným sanačním zásahům z iniciativy České pojišťovny se tak podařilo zabránit rozsáhlým škodám a zároveň zachránit zařízení i v dalších nemovitostech jejích podnikatelských klientů Moravskoslezském 
a Olomouckém kraji.

Škody po záplavách už také sčítají zemědělci, kteří České pojišťovně oznámili případy za zhruba 25 milionů korun. Mezi poškozenými je také několik motoristů, kterým voda poškodila automobily.

Celkem za celou Moravu – 5500 pojistných událostí s odhadovaným plněním kolem 280 milionů korun

Moravskoslezský kraj - 3419

Bruntál - 15
Frýdek-Místek - 1584 
Karviná - 1081
Nový Jičín - 357
Opava - 117
Ostrava - 265

Olomoucký kraj - 1000

Jeseník - 34
Olomouc - 25
Prostějov - 14
Přerov - 922
Šumperk - 5

Zlínský kraj - 758

Kroměříž - 93
Vsetín - 573
Uherské Hradiště - 47 
Zlín - 45

Desítky škod jsou pak registrovány také z krajů Jihomoravského, Královéhradeckého a Vysočiny.


Zpět na tiskové zprávy