Detektivové České pojišťovny odhalili v prvním čtvrtletí letošního roku pojistné podvody
za 134 milionů korun

Za první tři měsíce roku 2015 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 134,3 milionů korun. Stejně jako v prvním čtvrtletí minulého roku se lidé nejvíce pokoušeli podvádět v Praze, na druhém místě se umístil Ústecký kraj a pomyslnou bronzovou příčku obsadil kraj Středočeský. Nejméně se naopak podle statistik České pojišťovny podvádělo v Olomouckém kraji a na Vysočině, a to i přesto, že v obou krajích došlo k mírnému meziročnímu nárůstu odhalené podvodné činnosti.
 
Česká pojišťovna eviduje nárůst objemu odhalených pojistných podvodů ve dvanácti ze čtrnácti krajů naší republiky. Největší nárůst byl zaznamenán v Praze (+1,4 milionů korun ve srovnání s prvním čtvrtletím minulého roku) a v Moravskoslezském (+0,8 milionů korun) a Jihočeském (+0,6 milionů korun) kraji. Meziročním poklesem odhalené podvodné činnosti se pak mohou zatím pochlubit v krajích Plzeňském (- 3 miliony korun) a Libereckém (-0,2 milionů korun).
 
„I letos se zatím potvrzuje fakt, že nejvíce pojistných podvodů je odhaleno v oblasti autopojištění. Co se však týká finančních objemů, nárůst registrujeme zejména v majetkovém a odpovědnostním pojištění,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl. „Mnozí lidé si neuvědomují, že pojistným podvodem není pouze úmyslně založený požár či fingovaná autonehoda. V praxi se tak často setkáváme s tím, že člověk podlehne tíze okamžiku a při nahlášení pojistné události, ke které skutečně došlo, se snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ dodává Michael Maierl. 

PŘEHLED ODHALENÝCH POJISTNÝCH PODVODŮ DLE JEDNOTLIVÝCH KRAJŮ ČR  - 1. POLOLETÍ 2015
 
Na vysoké noze
Muž ze Středočeského kraje nahlásil pojišťovně několikamilionovou škodu, která měla vzniknout v jeho provozovně prasknutím hadičky přívodu vody
do splachovadla toalety. Vzhledem k tomu, že provozovna nebyla běžně o víkendu využívána, voda unikala z hadičky téměř tři dny. Zaplavila podlahu, promáčela stropy a stěny a zatopila zásoby za několik milionů korun. Vyšetřování, které na místě prováděli pracovníci pojišťovny, však ukázalo, že se nejednalo o havárii, ale že voda z neudržovaného přívodu prosakovala dlouhodobě. Detektivové potom v průběhu dalšího vyšetřování také zjistili, že deklarované zásoby
za několik milionů korun se v objektu vůbec nenacházely. Majitel provozovny si tak chtěl na úkor pojišťovny vylepšit zoufalou finanční situaci, do které se dostal svým poněkud nezřízeným životním stylem. 

Zpět na tiskové zprávy