Rekordní ČP Index: Ve dvaadvaceti okresních městech se jezdilo bez nehod s vážným či smrtelným zraněním

Z krajských měst udržela čistý štít jen Jihlava

Výbornou zprávu přináší ČP Index za první pololetí letošního roku. Hned dvaadvacet okresních měst se může pochlubit nulovým záznamem v oblasti nehod s vážným či smrtelným zraněním. Na prvním místě žebříčku krajských měst se umístila Jihlava. Naopak nejhůře si vedl Liberec, České Budějovice a moravská metropole Brno. Na konci žebříčku okresních měst pak skončil Náchod, Havlíčkův Brod a Kolín. 

Prostřednictvím ČP Indexu hodnotí Česká pojišťovna již od roku 2004 bezpečnost na silnicích krajských a okresních měst naší republiky. Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst.

Jihlava premiantem, v Liberci se šlapalo na plyn  

Kategorii krajských měst ovládla v prvním pololetí letošního roku Jihlava, a odsunula tak loňského vítěze Karlovy Vary na druhou pozici. Na území Jihlavy totiž nedošlo k žádné smrtelné ani vážné dopravní nehodě. Pomyslný bronz si potom z klání o bezpečné silnice odnáší Hradec Králové.  

Řidiči se oproti konci minulého roku nejvíce polepšili v Olomouci (z 10. na 4. místo) a ve Zlíně (z 12. na 9. místo). „Naopak největší zhoršení jsme zaznamenali v Liberci, který z loňského osmého místa klesl až na konec žebříčku. Na stotisícové město totiž připadlo 15 vážně zraněných účastníků silničního provozu, z toho čtyři zranění byla způsobena nepřiměřenou rychlostí,“ komentuje výsledky ČP Indexu Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Dobře si letos zatím nevedly ani České Budějovice. Ty se propadly z loňského sedmého místa na letošní předposlední, tedy dvanácté místo, když bylo na silnicích jihočeské metropole v letošním prvním pololetí vážně zraněno 14 osob.  

Více než třetina okresních měst se může pochlubit čistým štítem

Historicky nejlepším výsledkem se mohou pochlubit okresní města. Hned ve dvaadvaceti z nich, tedy ve více než třetině, se letošní první pololetí obešlo bez dopravních nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním.  Na konci žebříčku se potom umístil Náchod ‒ na jeho území totiž došlo k jedné smrtelné dopravní nehodě, pět nehod pak mělo za následek těžká zranění. Náchod se na chvostu drží dlouhodobě, loni se umístil na 56. místě, v roce 2014 byl opět na místě posledním.

Skokanem uplynulého pololetí je Ústí nad Orlicí ‒ z loňského 58. místa poskočilo do vítězné sestavy. Dařilo se i Jablonci nad Nisou, který se mezi premianty dostal z loňského 47. místa, Kroměříž se pak mezi města s čistým štítem vyšvihla z loňského 46. místa. Největší zhoršení zaznamenal Havlíčkův Brod (ze 6. místa na letošní 58. místo), Karviná (z 10. místa na 50. místo) a  Šumperk (ze 13. místa na 44. místo).

Na silnicích krajských a okresních měst letos zatím méně mrtvých

Dobrou zprávou je meziroční pokles počtu usmrcených a vážně zraněných osob při dopravních nehodách způsobených nepřiměřenou rychlostí.  Zatímco za loňské první pololetí zemřelo na silnicích krajských a okresních měst vlivem nepřiměřené vysoké rychlosti sedm lidí a 48 jich bylo těžce zraněno, v prvních šesti měsících letošního roku letos byla zaznamenána dvě úmrtí a 36 těžkých zranění.

Rovněž celkový počet usmrcených a těžce zraněných osob je v letošním prvním pololetí nižší než loni. „Zatímco v prvních šesti měsících roku 2015 zemřelo na silnicích krajských a okresních měst 35 lidí a 367 jich bylo těžce zraněno, v prvním pololetí letošního roku jsme v rámci ČP Indexu zaznamenali 34 úmrtí a 330 těžkých zranění,“ komentuje výsledky Ivana Buriánková. 


Zpět na tiskové zprávy