Bezpečnost na silnicích

S programem Bezpečnost na silnicích se Česká pojišťovna připojila k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit počet obětí dopravních nehod v EU na polovinu z dnešního počtu zhruba 40 tisíc obětí dopravních nehod ročně.

Gentleman silnic

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004. Jeho cílem je motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali, nebyli k sobě lhostejní a všímali si svého okolí.
Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka.

Od té doby už ocenění převzalo 120 lidí (z toho 20 žen) na více než 40 místech po celé České republice.

Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě. 

Více informací na gentlemansilnic.cz

 

2017

2017

 • Karel Švec a Jan Masopust /Praha/
  Když Karel Švec projížděl 9. prosince 2016 rovným úsekem mezi Prahou a Horoměřicemi, spatřil u silnice hořící auto. Bez zaváhání se k vozu vydal a podařilo se mu z něj vyprostit zaklíněného řidiče. Mezitím u nehody zastavil Jan Masopust, který přivolal pomoc, a díky výborné znalosti této cesty dokázal sanitku přesně nasměrovat. Oběma mužům se tak společně podařilo zachránit řidičův život, za což obdrželi titul 121. a 122. Gentlemana silnic.
 • Daniel Donoval /Havířov/
  Když byl Daniel Donoval na konci letních prázdnin venku s kamarády, stala se kousek od nich ošklivě vypadající dopravní nehoda. Daniel neváhal a rychle běžel na pomoc. Zavolal rychlou záchrannou službu a do příjezdu záchranářů se staral se svojí kamarádkou o dívku a chlapce, kteří utrpěli lehká poranění a byli v šoku. Nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění a Daniel získal 123. titul Gentleman silnic.
 • Vladimír Benda /Šumpersko/
  124. Gentlemanem silnic se stal zaměstnanec šumperské pekárny Vladimír Benda. Když se 13. srpna 2016 se vracel z noční směny, zahlédl u silnice mezi Bušínem a Červenou vodou dvě vozidla krátce po nehodě – nabourané osobní auto a dodávku převrácenou na střeše. Ihned zavolal záchranku a vydal se lidem ve vozech na pomoc. Těžce byly zraněné spolucestující z obou vozů, po vyproštění ženy z prvního auta musel dostat ven ženu z dodávky. Ta byla v bezvědomí, a tak ji resuscitoval s pomocí instrukcí od operátorky záchranné služby. Ačkoliv měla zraněná spolucestující rozdrcený hrudník, což resuscitování ztěžovalo, podařilo se ji přivést zpět k životu.
 • David Hošek /Šluknovsko/
  Když se David Hošek vracel v březnu letošního roku odpoledne z práce, uviděl na silnici z Mikulášovic do Brtníků auto převrácené na střeše. Ihned zpozorněl, vzal svou autolékárničku a vydal se na místo havárie. Z vozu vypadli po nárazu tři cestující, nejprve ošetřil zraněného chlapce, poté se vydal k dívce zaklíněné pod autem. To museli nadzvednout celkem tři lidé, aby se dívku podařilo vyprostit. David Hošek ji uvedl do stabilizované polohy, stejně tak postupoval v případě dalších dvou zraněných mužů. Díky perfektním znalostem základů první pomoci dokázal 125. Gentleman silnic zachránit všechny cestující.
 • Vlastimil Bejbl a Petr Chocholoušek /Benešov/
  V poklidné části Benešova se v srpnu roku 2016 projížděl mladý řidič s kamarády, který nejprve nedodržel pravidla bezpečné vzdálenosti, srazil cyklistu a z místa nehody ujel. O několik ulic dále pak jeho riskantní jízdu ukončila srážka s jiným automobilem, kterému nedal přednost v jízdě. K nehodě přispěchal Vlastimil Bejbl, který nejprve z druhého vozu vytáhl řidiče a poté spolucestujícího, oba byli v bezvědomí. V tu dobu přispěchal na místo havárie i Petr Chocholoušek, který začal s masáží srdce jednoho z mužů, který silně krvácel, už se ho však nepodařilo zachránit. Vlastimil se staral o druhého cestujícího, který se probral, a vyčkali spolu na příjezd záchranky. Vlastimilovi i Petrovi patří za jejich hrdinský čin 126. a 127. titul Gentleman silnic.
 • Zuzana a Martin Kotýkovi /Plzeňsko/
  Když se rodina Kotýkových vracela v dubnu roku 2016 z výletu, stala se svědky nehody, při které motorkář havaroval u viaduktu ve Starém Plzenci. Motorkář se po pádu škrtil na vlastní helmě, manželé Kotýkovi proto rychle přispěchali na pomoc – pan Martin se mu snažil helmu sundat a paní Zuzana mezitím volala sanitku. K záchraně se přidala i 12letá dcera Julie, která běžela do okolí zjistit názvy ulic, aby je mohli záchranáři lépe najít. Martin Kotýk nakonec z helmy odlámal klip, takže se motorkář mohl konečně nadechnout a rodina Kotýkových u něj vyčkala až do příjezdu sanitky.
 • Nikola Svobodová /Rokycansko/
  Mladá studentka zdravotnické školy, která je ve volném čase také dobrovolnou hasičkou, zasahovala u vážné dopravní nehody, a výrazně tak přispěla k záchraně dvou lidských životů. Když se se Sborem dobrovolných hasičů vraceli ze soutěže, dostali hlášení o dopravní nehodě a ihned se vydali na místo havárie. V nabouraném autě nalezli dva mladé lidi v bezvědomí. Oba cestující vyprostili a Nikola požádala velitele sboru o přivolání vrtulníku, protože tušila, že bez rychlé lékařské pomoci by situace nemusela dopadnout dobře. Podmínky viditelnosti nebyly pro přílet vrtulníku ideální, ale nakonec na místo dorazily vrtulníky dva. Zraněné se nakonec podařilo zachránit, a to i díky pohotovému počínání Nikoly, za což se stala nositelkou již 130. titulu Gentleman silnic.

2016

2016

 • František Hrma /Benešov/
  Pohotový řidič autobusu si v husté mlze všiml zraněného cyklisty bezvládně ležícího na silnici. Na nic nečekal, odstavil autobus a šel mu na pomoc.?Nejdřív jsem si myslel, že tam leží nějaká větev, tak jsem radši zpomalil. Pak jsem uviděl, že to bylo kolo. Zastavil jsem u kraje a běžel se tam podívat. V tom kole byl úplně zaklíněný cyklista," vzpomíná na nešťastnou událost čerstvý Gentleman silnic. Za chvíli zastavil u nehody další řidič. Ten zavolal na linku 112 a pomohl zastavovat projíždějící auta. Daný úsek silnice byl velmi nepřehledný a hrozila tak další nehoda. František Hrma se zatím snažil zastavit cyklistovo krvácení, udržoval ho při vědomí a mluvil s ním až do příjezdu sanitky.
 • Daniela Kutilová /Praha/
  Ocenění za odvahu a rychlou pomoc při nehodách na silnicích si v březnu odnesla Daniela Kutilová. Tato 60letá žena nezaváhala při nehodě autobusu MHD a pomohla zraněným spolucestujícím. Je vůbec prvním Gentlemanem silnic z Prahy a zároveň 20. oceněnou ženou. V polovině února letošního roku narazil autobus městské hromadné dopravy do sloupu veřejného osvětlení. Při nárazu se ve vozidle zranilo pět lidí včetně čtyřletého dítěte. A právě těmto lidem v nastalém zmatku neváhala pomoct nová „Gentlemanka“ českých silnic Daniela Kutilová.
 • Kamil Tylka /Tachovsko/
  Dalším oceněným je Kamil Tylka. Ten se stal svědkem vážné nehody tříčlenné rodiny. Neváhal, vydal se k nehodě a zraněným poskytoval první pomoc až do příjezdu záchranné služby a policie, které sám přivolal.
 • Miloslav Zelenka/Klatovsko/
  Ocenění si odnáší Miloslav Zelenka, který se tak stal již 115. Gentlemanem silnic. Neváhal poskytnout okamžitou první pomoc, a zachránil tak lidský život. Vzhledem k rozsahu zranění řidiče šlo totiž u této nehody doslova o sekundy.
 • Pavel Knap /Liberec/
  Pavel Knap, motocyklový závodník z Liberce, poskytl první pomoc těžce raněnému cyklistovi, a stal se tak 116. Gentlemanem silnic. K nehodě došlo v Beskydech, kde zrovna probíhal domácí šampionát v enduru. Motocyklista musel závod přerušit, a díky tomu si u cesty všiml raněného.
 • Radek Janoušek /Ústí nad Labem/
  Ústecký kriminalista Radek Janoušek v polovině června včas zasáhl u tragické nehody, když se vracel večer z práce. Dopravní situace zpočátku vypadala jako běžné parkování, vzápětí však došlo k rychlému vzniku požáru uvnitř auta. Policista neváhal a z rozžhaveného vozidla, do kterého kvůli ohni a kouři nebylo vidět, vytáhnul mladého řidiče. Když ho odtáhl do bezpečné vzdálenosti od auta, u kterého hrozil výbuch, a pomohl mu z hořící mikiny, zjišťoval, zda jsou v autě další cestující. Mezitím u nehody, na rozdíl od ostatních projíždějících řidičů, zastavil policistův kolega a přispěchal na pomoc s hasicím přístrojem. Ten však na požár, který se velmi rychle rozšířil, nestačil a spolujezdkyni už se zachránit nepodařilo.
 • Jakub Školud a Roman Švestka /Uherské Hradiště/
  Taxikář Jakub Školud zpozoroval 10. července brzy ráno rozsvícená brzdová světla u silnice, zrovna když vezl domů zákazníka. U havarovaného vozu zastavil a společně s pasažérem, Romanem Švestkou, oba přispěchali na pomoc. Autu, které narazilo do stromu, již hořela kapota, a tak oba muži rychle vypáčili dveře a vytáhli zraněného řidiče. Kolemjedoucí řidička poté přivolala záchranku a hasiče, řidič byl převezen na jednotku intenzivní péče a ze zranění se zotavil.
 • Martin Horňák /Karvinsko/
  Dalším oceněným se stal Martin Horňák, který 7. července pomáhal při vážné nehodě. Na cestě mezi Karvinou a Českým Těšínem ve zpětném zrcátku zpozoroval srážku dvou aut jedoucích za ním. Jedno z aut začalo ihned doutnat, Martin Horňák proto rychle zasáhl a vytáhl dezorientovaného řidiče zaklíněného mezi airbagy a volantem. Další svědkyně nehody zároveň vypustila z doutnajícího auta 3 děti, které byly bez většího zranění. Krátce nato začal vůz hořet.

2015

2015

 • Jaromír Burďák /Podolí u Mohelnice/
  K dopravní nehodě došlo krátce před třiadvacátou hodinou mezi obcemi Libivá a Zábřeh u Šumperka. Osmadvacetiletý řidič vozidla Fiat Bravo vjel náhle do protisměru a čelně narazil do protijedoucího vozidla Škoda Fabia, které řídil Jaromír Burďák. Po nárazu vyjel Fiat zcela mimo vozovku, naboural do dopravního značení a po nárazu do travnatého svahu začal okamžitě hořet. Jeho řidič zůstal v bezvědomí uvnitř. Dvaadvacetiletému zachránci se podařilo i s tříštivou zlomeninou prstu otevřít dveře havarovaného vozu, dostat se k jeho řidiči a následně zraněného odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, dát do stabilizované polohy a zavolat na linku 158.
 • Marek Hodan /Domažlice/
  Dvaadvacetiletý řidič Peugeotu 205 při výjezdu z kruhového objezdu nepřizpůsobil rychlost a sjel do silničního příkopu, kde auto narazilo do betonové propusti. Nejhorší zranění však posádce havarovaného vozu nezpůsobil samotný náraz, ale reprobedna, která vyletěla z kufru až do přední části automobilu. „Nejhůře na tom byla dívka na místě spolujezdce, ta byla ošklivě zaklíněná pod palubní deskou. Po chvíli se ale sama začala snažit dostat se ven. To byl pro mě signál. Museli jsme jednat rychle, auto už silně doutnalo a byla cítit nafta," dodává statečný oceněný. Marek Hodan pracuje jako dispečer v dopravní společnosti a při objíždění klientů najezdí ročně tisíce kilometrů. V databázi Policie ČR je veden jako svědek u 27 podobných případů. „Nějak se to se mnou táhne. Někdy si říkám, že jsem na světě asi proto, abych zachraňoval lidi z havarovaných aut. Je to asi takové moje poslání," směje se sympatický zachránce.
 • Kateřina Skokanová /Ústí nad Labem/
 • Martina Chvojková /Ústí nad Labem/
  K nehodě, která vyžadovala okamžitou první pomoc, došlo 25. dubna 2015 krátce po druhé hodině odpoledne na ulici Plynárenská v Ústí nad Labem. Po silnici projížděl sedmačtyřicetiletý cyklista, kterému se před areálem zdejší firmy udělalo nevolno, spadl z kola a upadl do bezvědomí. "Nejprve jsme si myslely, že je to nějaký opilec. Když jsme přišly blíže, poznaly jsme, že je to vážnější. Muž vůbec nereagoval na žádné podněty, a tak jsme ihned zavolaly rychlou záchrannou službu a začaly ho oživovat. Dokud nepřijela sanitka, prováděly jsme masáž srdce," popisuje záchranu lidského života studentka Kateřina Skokanová.
 • Petr Vencl /Dlouhá Třebová/
  Petr Vencl se vracel společně se svou ženou z letní dovolené, když na křižovatce u obce Šedivec došlo ke střetu dvou osobních vozů. Řidič automobilu přijíždějícího po vedlejší silnici nedal přednost v jízdě, vjel do křižovatky a z boku do něj narazilo osobní vozidlo jedoucí po hlavní silnici. „Ještě s jedním pánem jsem se pustil do vyprošťování cestujících z vozidla viníka nehody, které bylo uvízlé v příkopu. Podařilo se nám vytáhnout jak řidiče, tak dvě spolujezdkyně, které jsme následně zkoušeli resuscitovat, ale bylo již bohužel příliš pozdě. Mezitím, co jsme vytahovali pasažéry z kabiny a prováděli první pomoc, další řidič podpíral hlavu ve vzpřímené poloze ženě, která seděla na zadním sedadle. Ta jako jediná jevila známky života. Bylo ji však možné uvolnit až po příjezdu hasičů a záchranné služby." vzpomíná Petr Vencl. Řidič i spolujezdec z druhého vozu utrpěli šok a řidič kromě toho i zlomený kotník. Celkem si tato vážná nehoda vyžádala úmrtí tří lidí.
 • Petr Dřevikovský /Trutnov/
 • Jan Rom /Trutnov/
  K nehodě, u které Jan Rom a Petr Dřevikovský zasahovali, došlo v červenci mezi obcí Vlčice a osadou Hrádeček. Devatenáctiletý řidič sjel s vozidlem Škoda Felicia z dosud nezjištěných příčin vpravo mimo komunikaci a narazil do stromu. V tomto okamžiku se vozidlo samovznítilo i s dvoučlennou posádkou uvnitř. Jako první se k nehodě dostal Jan Rom, který se okamžitě snažil dostat dveřmi do vozu. To ale nebylo z hlediska míry poškození možné, a tak rozbil okno u řidiče. Díky tomu se mu podařilo mladíka vyprostit. V tu dobu, už se k místu nehody blížil také Petr Dřevikovský. Společně vytáhli z hořícího vozidla také šestnáctiletou dívku. Za několik málo okamžiků vozidlo celé shořelo.
 • Jaroslav Bernát /Opava/
  Havárie se stala na 28. kilometru dálnice D5 ve směru na Plzeň. Zaklíněná řidička vezla v autě i své dva syny ve věku 6 a 16 let. Ve stejnou dobu projížděl úsek dálnice se svým kamionem Jaroslav Bernát.„Stál jsem na dálnici v koloně a najednou jsem uviděl, jak přede mnou vyletělo auto do vzduchu. Hned jsem s kamionem zastavil a zavolal 158. Zastavili i další kamioňáci a společně jsme se k tomu autu běželi podívat. Z něho jsme vytáhli malého chlapečka. Chtěli jsme vytáhnout ještě toho staršího, ale ten měl zlomenou ruku, která ho hrozně bolela, tak nechtěl z auta vylézt. Než přijela záchranka, snažili jsme se na řidičku mluvit, abychom ji uklidnili" popisuje nehodu pan Bernát.
 • František Novotný /Březová/
 • Stanislav Smeták /Březová/
  V dopoledních hodinách jela Škoda Felicia směrem na obec Březová. Na této trase je ostrá levotočivá zatáčka, kterou řidič zřejmě nečekal. Ve vysoké rychlosti najel do zatáčky a ocitnul se mimo vozovku. Skončil v příkopu, kde přední částí naráží do betonového mostku. Ihned po nárazu do betonového mostku automobil začal hořet. Řidič se sám z vozidla nemohl dostat, protože utrpěl četná zranění. Uplynulo pár minut a havarované vozidlo náhle explodovalo. Zraněný řidič už v něm ale naštěstí neseděl, a to jen díky rychlé pomoci a statečnosti dvou mužů, kteří kolem nehody zrovna projížděli.

2014

2014

 • Zdeněk Mikulica /Břeclav/
  Zdeněk Mikulica dnes převzal v Břeclavi ocenění Gentleman silnic, jedná se tak o 90. Gentlemana v řadě, který převzal toto prestižní ocenění za svou odhodlanost při záchraně lidského života. Řidič nezvládl své vozidlo a najel tak do svodidel, která jej katapultovala přes místní říčku. Vozidlo poté zůstalo ležet na střeše. V tom momentě se k místu nehody blížil Zdeněk Mikulica, policista - v té době v civilu - na cestě do svého zaměstnání. Řidič vozidla byl očividně v šoku a zmatený. Zdeněk Mikulica se ho proto snažil uklidnit a zároveň se začal rozhlížet kolem místa nehody. Jen pár metrů od havarované octavie našel mladou spolujezdkyni, kterou náraz ze škodovky vymrštil do odvodňovacího kanálu, kde se začala topit. „Ženy jsem si všiml bezprostředně poté, co jsem zkontroloval interiér havarovaného auta. Nehybně ležela v odvodňovacím kanálu a byla v bezvědomí. Chvíli jsem si myslel, že je mrtvá," popisuje další dramatické události Zdeněk Mikulica. Urychleně skočil do vody a vytáhl zraněnou ženu. Ihned začal s oživovacími pokusy. Zraněná za malou chvíli nabyla vědomí a policista ji udržoval ve stabilizované poloze až do chvíle, kdy přijela záchranná služba, která ji převzala do své péče.
 • Martin Pejcha /Ostrava/
  V květnu loňského roku došlo v Ostravě k vážné autonehodě 51letého muže. Ten vjel nejdříve ve smyku na chodník a poté naboural do obrubníku. Onen manévr jej ovšem nezastavil a ve zběsilé jízdě pokračoval i nadále. Nakonec ve vysoké rychlosti narazil do sloupu veřejného osvětlení a ztratil vědomí.Kolem místa nehody se mezitím začali sbíhat také ostatní lidé, ovšem pan Pejcha jako první zareagoval a přispěchal na pomoc.
 • Jiří Krčál /Třebíč/
 • Jana Šálková /Třebíč/
 • Michal Lukšíček /Třebíč/
  Na silnici od Račerovic do Třebíče došlo na konci února tohoto roku k vážné dopravní nehodě. Teprve dvaadvacetiletý řidič vezoucí dva mladé spolujezdce nepřizpůsobil při průjezdu pravotočivou zatáčkou rychlost jízdy stavu vozovky. Následkem toho byl smyk, který se bohužel řidiči nepodařilo vyrovnat a tak na přímém úseku silnice vyjel vůz mimo vozovku, kde narazil do stromu. Po tomto nárazu začaly z automobilu šlehat plameny, a zatímco se spolujezdcům podařilo utéci, řidič zůstal v autě zaklíněn.Díky letitým zkušenostem pana Lukšíčka s automobily se nebála trojice zachránců k havárii přiblížit a operovat kolem hořícího vozu. Řidiče se nakonec podařilo z auta vyprostit přes zadní sedadla.
 • Martin Kučera /Třinec/
  Martin Kučera řídí sanitky již 15 let, s takovýmto případem se doposud na českých silnicích nesetkal. Nepříliš častá, avšak vážná situace se odehrála na silnici z Třince do Jablunkova. Jedenapadesátiletý muž ztratil za jízdy vědomí a ruce mu sjely z volantu. Příčinou byl infarkt. Jeho žena, která seděla na místě spolujezdce, si nezvyklé situace naštěstí všimla včas a zatáhla ruční brzdu. To ale nezabránilo nárazu vozu do svodidel. Díky rychlé reakci a zvládnuté první pomoci se muže naštěstí podařilo oživit.
 • Anna Hondlová /Uherský Brod/
 • Karolína Křivánková /Uherský Brod/
  Anna Hondlová (10) a Karolína Křivánková (12) neváhaly pomoci při dopravní nehodě čtyřletému chlapci, který vyběhl u silnice ze skupinky dětí přímo před projíždějící auto. Obě dívky se shodly na tom, že se k místu nehody vydaly prakticky okamžitě, aniž by předem tušily, jaký výjev se jim tam může naskytnout. Na místě pak uviděly zraněného chlapce a také řidiče v tak silném šoku, že vůbec nedokázal jednat. Naštěstí měla děvčata u sebe mobilní telefony a mohla tak místo řidiče přivolat záchrannou službu i Policii ČR. Nehoda se i díky jejich přispění obešla bez vážných následků, hoch nakonec z nehody vyvázl pouze s lehkým zraněním nohy.
 • Jakub Štafa /Brno/
  Osmadvacetiletý policista mimo službu zachránil dva mladé životy - teprve šestnáctileté dívky a devatenáctiletého mladíka - když jim při havárii několika vozidel poskytl první pomoc. Přímo z hořícího auta, u něhož se navíc zablokovaly dveře, vyprostil lehce zraněnou dívku a těžce zraněného řidiče. „Řidiče jsem položil na bok do stabilizované polohy a dívce jsem dal na tržnou ránu kapesník, abych zastavil krvácení. Potom jsem ještě zkontroloval životní funkce zraněného řidiče, který si stěžoval na bolest nohou," říká Jakub Štaffa, který se o zraněné staral až do příjezdu sanitky, hasičů a policie.
 • Martina Andrlíková /Domažlice/
  Gentlemanem silnic se stala Martina Andrlíková, když pomohla čtyřčlenné posádce havarovaného automobilu. Vozidlo zůstalo převrácené v příkopu a řidička, spolujezdkyně a dvě malé děti zůstaly uvězněny uvnitř. Díky paní Andrlíkové se je podařilo vyprostit z vozu a převézt do nemocnice.
 • Jaroslav Kolman /Kněžnice/
  Jaroslav Kolman pomohl posádce tří mužů u dopravní nehody u obce Kněžnice. I přes zdeformované dveře se mu podařilo dostat do havarovaného vozidla a muže vyprosit. Hůře než trojice mladých mužů na tom byla řidička druhého automobilu, která zde uvízla zamotaná do bezpečnostních pásů. Navíc bylo nutné vypáčit zdeformované dveře, což se panu Kolmanovi s vynaložením veškerých sil naštěstí podařilo.Když se konečně dostal do vozu, všiml si malého ohně, v té chvíli šlo o minuty. „Co bylo jediné štěstí, že nezačal nikde unikat benzín," doplňuje detaily statečný muž, který řidičku vyprostil v poslední chvíli. Bezprostředně poté totiž vozidlo vzplanulo a následně kompletně shořelo.
 • Lukáš Hromek /Pohořelice/
  Řidič stříbrné Audi A3 u města Pohořelice na jižní Moravě vážně zranil dva muže, kteří v té době pracovali na výlepu plakátů na reklamní poutače. Tento osobní automobil přimáčkl osmapadesátiletého muže na dodávku a amputoval mu obě dolní končetiny. Také druhý zaměstnanec byl zraněn poté, co ho náraz dvou automobilů odhodil do příkopu a v důsledku toho utrpěl několik zlomenin. Díky pohotovému zásahu Lukáše Hromka a jeho kvalitním znalostem první pomoci, oba muži tuto nehodu přežili.

2013

2013

 • Veronika Svobodová /Nymburk/
 • Ondřej Hrubý /Nymburk/
  Veronika Svobodová a Ondřej Hrubý neváhali při vážné dopravní nehodě poskytnout pomoc druhým. Na rovném úseku silnice vyjel řidič nákladního vozidla s návěsem do protisměru, kde se souprava střetla s vozidlem Avia. Ta po nárazu sjela do pole a převrátila se na bok. Tahač s návěsem však pokračoval v jízdě v protisměru a čelně narazil do osobního vozu Škoda Fabia, ve kterém cestovala čtyřčlenná posádka. Ondřej Hrubý a Veronika Svobodová, která pracuje jako zdravotní sestra, byli jediní schopni vytáhnout z auta těžce poraněného čtrnáctiletého a do příjezdu sanitky provádět masáž srdce. Díky tomu mladíkovi zachránili život.
 • Jan Bursa /Jilemnice/
 • Jiří Ryšálek /Jilemnice/
  Jan Bursa a Jiří Ryšálek dokázali zachránit muže, jehož vůz se převrátil na střechu a zůstal částečně v potoce. Jakmile se podařilo dvojici proniknout do vozu, uviděli, že zraněný má zapnutý bezpečnostní pás a jeho hlava je zčásti ponořená ve vodě. Jednali tedy bez sebemenšího zaváhaní a následně se vše dle slov Jiřího Ryšálka seběhlo velmi rychle. Řidiče vozidla vytáhli zadními dveřmi ven. Kvůli chladnému počasí ho ihned zabalili do teplých dek a snažili se zraněného do příjezdu záchranné služby udržovat při vědomí, což se i přes jeho vážná poranění hlavy podařilo.
 • Jiří Němec /Chrudim/
 • Petr Uchytil /Chrudim/
 • Lukáš Voborník /Chrudim/
  Dva lidské životy zachránila trojice mužů z Chrudimi. Při cestě do práce uviděli červené kombi, které čelně narazilo do stromu, když jeho řidička zřejmě nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu vozovky. Netušili, že ve voze kromě ženy uvízlo i její dvouleté dítě. Bez váhání se vydali k havarovanému vozu. V momentě, kdy oba vyprošťovali řidičku, která zůstala kvůli zlomeným nohám zaklíněná v kabině, červené kombi začínalo po nárazu hořet. Ve stejný okamžik z dětské sedačky umístěné vzadu vyprošťovali malou holčičku. To už hořící motorový prostor a palubní desku začaly doplňovat první výbuchy od praskajících pneumatik. Zatímco holčička byla v pořádku, zraněnou ženu odnesli už s pomocí dalších lidí na dece dál od vozu, kde se o ni starali do příjezdu složek záchranného systému.

2012

2012

 • Hana Hrbáčková /Veselí nad Moravou/
 • Miroslav Hrbáček /Veselí nad Moravou/
 • Ondřej Hrbáček /Veselí nad Moravou/
  V listopadu 2011 prokázala rodina Hrbáčkova velkou odvahu, když neváhali pomoci s vyproštěním zaklíněného řidiče soupravy cisterny, které po převrácení začala hořet kabina. Loňský sváteční 17. listopadový večer měl pro rodinu Hrbáčkových nečekaný závěr. Ve večerních hodinách totiž jejich pozornost upoutala mohutná rána. Souprava převážející použitý fritovací olej se při průjezdu levotočivou zatáčkou u obce Louka převrátila a skončila na boku. Její řidič zůstal zaklíněný v kabině a nemohl se vlastními silami dostat ven.
 • Tomáš Maux /Křečkov u Nymburka/
  Ocenění získal osmnáctiletý student gymnázia Tomáš Maux. V předposlední listopadový den roku 2011 prokázal odvahu a pomohl zraněné posádce osobního automobilu, který se na obávané křižovatce u obce Pátek střetl s linkovým autobusem. Škodovka skončila po sérii kotrmelců v příkopě a ve voze zůstali se zraněními uvěznění řidič a jeho spolujezdkyně.
 • Jan Šmidrkal /Nová Paka/
 • Martin Kváš /Nová Paka/
 • Petr Barborka /Nová Paka/
  Na velikonoční pondělí prokázali tři mladíci nejen odvahu, když společnými silami přispěli k záchraně mladého motocyklisty, který se ve Staré Pace krátce po třinácté hodině v pravotočivé zatáčce nezvládl svůj motocykl Honda a vjel do protisměru. Následoval nejdříve boční náraz do osobního auta a poté i další, tentokráte čelní, střet se Škodou Octavia. Po nárazu skončil se zraněním sleziny a zástavou srdce ležet na obrubníku chodníku.

2011

2011

 • Radim Zemlák /Ostrava/
  Nehoda, u níž lidský život zachránil Radim Zemlák, se stala v úterý 23. března 2010 před desátou hodinou večerní. Bezohledný řidič osobního vozidla Škoda Felicia tehdy srazil dvacetiletého in-line bruslaře, který v důsledku střetu a následného pádu na vozovku utrpěl těžká poranění vyžadující tříměsíční léčení. Řidič Felicie z místa nehody ujel, aniž by zraněnému poskytl potřebnou pomoc. Naštěstí byl však v té době doma ostravský kriminalista Radim Zemlák, jenž skrze otevřené okno svého bytu uslyšel hluk a na ulici uviděl ležet zraněného mladíka.
 • Lenka Kozílková /Vyškov/
 • Jan Kozílek /Vyškov/
  Manželé Kozílkovi v červenci 2011 svou rychlou reakcí a také odbornou znalostí zachránili život těžce zraněnému řidiči malotraktoru, který po sérii pokusů o vyrovnání jízdy stroj převrátil a zůstal pod ním uvězněn. Rodinný cyklistický výlet se během několika okamžiků proměnil v boj o záchranu života řidiče malotraktoru, který je s návěsem na dřevo míjel na trase mezi Ruprechtovem a Ježkovicemi na Blanensku.
 • Jitka Hanušová /Kladno/
 • Karel Drábek /Kladno/
  Oba ocenění letos v červnu neváhali vyprostit z havarované škodovky pětasedmdesátiletého řidiče, jehož auto po nárazu do stromu proměnil oheň během několika minut v hořící past. Oba zachránci převzali certifikát Gentlemana silnic a značkové hodinky jako poděkování za záchranu lidského života po dramatické dopravní nehodě.

2010

2010

 • Marek Bilík (35) z Boršic na Uherskohradišťsku
 • Michal Lehký (29) z Větrného Jeníkova na Jihlavsku
  Prudký náraz do kamionu a následný požár - to vše se v rychlém sledu odehrálo za tmy a velmi slabého provozu vloni o půlnoci 21. října na 206 km dálnice D1 ve směru z Brna na Vyškov. Mini Cooper tam tehdy ve velké rychlosti narazil do kamionu, který jel pomalu v připojovacím dálničním pruhu. Osobní vůz ihned začal hořet a jeho šofér v něm zůstal zaklíněný. Na pomoc mu okamžitě přispěchal řidič nabouraného kamionu Marek Bilík, stejně jako jeho kolega Michal Lehký, který vše viděl z kabiny jiného tahače.
 • Klára Lafková /Louny/
 • Jiří Hlavsa /Louny/
  Pomohli dvěma chodcům, které porazil silniční pirát a aniž by jim pomohl, z místa nehody ujel. Bez jejich rychlé reakce by nehodu nepřežili.
 • Radomír Feilhauer ze Supíkovic na Jesenicku
  Za dopravní nehodou z úterý 24. srpna stála sice krátká, ale velmi agresívní jízda 20letého mladíka z Javorníku. Kolem čtvrté hodiny odpolední usedl za volant, přestože nebyl držitelem řidičského oprávnění a nikdy žádný automobil neřídil. Po nastartování najel s vozidlem do středu vozovky, kde se ale dlouho nezdržel. Udělal kličku a narazil do svodidel, od kterých se odrazil přímo do cesty 49letému cyklistovi z České Vsi. Mladík cyklistu srazil, pokračoval ještě asi 10 metrů v jízdě a svou pouť ukončil nárazem do domu

2009

2009

 • Jan Balon /Litoměřice/
 • Andriy Amirov /Litoměřice/
  V protisměru jedoucí opilý řidič narazil koncem srpna 2008 na mostě přes Labe v Litoměřicích do vozidla, ve kterém vezla babička svoji čtyřletou vnučku. Paní na místě zemřela. Těžce zraněnou dívku z auta vyprostili a až do příjezdu záchranářů se o ni postarali dva do té doby neznámí řidiči.
 • Štěpán Morong /Šumperk/
  Nejmladšímu Gentlemanovi silnic bylo teprve 12 let, když svoji duchapřítomností zachránil život svému otci, se kterým se v září roku 2008 na Šumperku převrátil traktor a on pod ním zůstal zaklíněný. Syn nepodlehl panice a běžel do dva kilometry vzdálené obce, odkud přivolal pomoc. Bez ní by jeho otec na místě zemřel.
 • Pavlína Bidlová /Pardubice/
  Nedaleko Hradce Králové narazil začátkem roku 2009 řidič osobního vozu do kamionu. U nehody okamžitě zastavila Pavlína Bídlová, která nejprve vzhledem ke svému těhotenství chtěla požádat o pomoc řidiče jiných aut. Protože však projíždějící šoféři byli lhostejní, pomohla tříčlenné zraněné posádce nakonec sama.
 • Zdeněk Vrabec /Liberec/
 • Martina Čepelíková /Liberec/
  Vloni v listopadu řidička octavie ve vysoké rychlosti narazila u Hodkovic nad Mohelkou do protihlukové stěny. Žena utrpěla vážné zranění hlavy. Před příjezdem záchranné služby jí pomohli Zdeněk Vrabec a Martina Čepelíková, kteří také na nebezpečném úseku, pokrytém olejem, řídili dopravu a zabránili tak hromadné nehodě.
 • Július Adámy /Ostrava/
  Mezi Opavou a Ostravou havaroval vloni v říjnu v nočních hodinách opilý řidič. Vůz s ním vylétl ze silnice, převrátil se a po nárazu do stromu se zastavil na střeše a začal hořet. Zraněnou posádku vyprostil a plameny uhasil třiatřicetiletý ostravský taxikář Július Adámy.
 • Radek Jendrišák /Bruntál/
  V létě havaroval těsně za Bruntálem opilý mladý řidič. Jeho vůz zůstal po sérii kotrmelců ležet na boku s otevřenými dveřmi, šofér v něm byl zaklíněný v bezvědomí. Přežil díky okamžité pomoci Radka Jendrišáka, který ho vyprostil a zavolal pomoc. Několik automobilů předtím projelo kolem nehody, žádný ale nezastavil.
 • Pavel Jorpalidis /Nový Jičín/
 • Ondřej Kubjat /Nový Jičín/
  Pavel Jorpalidis si v hluboké noci všiml ve zpětném zrcátku podivné havárie vozidla, které do té doby jelo za ním. Nedalo mu to, a tak se vrátil. Objevil zraněného zaklíněného řidiče, jehož vůz začal po nárazu do stromu hořet. Sám ho nemohl vyprostot, pomohl mu však Ondřej Kubjat. Nebýt jejich duchapřítomnosti, obou zachránců, byl by tuto havárii nepřežil.
 • Petr Fišer /Benešov/
 • Pavel Staňa /Benešov/
  Petr Fišer z Rychvaldu v Moravskoslezském kraji a Pavel Staňa z Chocerad na Benešovsku letos v létě zachránili život 19letého cyklisty, který v Choceradech vstoupil před projíždějící vlak. Ten jej těžce zranil, oba pánové mu okamžitě přišli na pomoc a pomohli organizovat jeho transport do nemocnice.
 • Martin Brož /Cheb/
  Sanitka, převážející zraněného chlapce, uvízla pod Bismarckovou rozhlednou na Ašsku a hasiči, kteří na místo vyrazili, zjistili, že s těžkou technikou by v bahně zapadli také. Složitou situaci vyřešil Martin Brož s terénním vozidlem, díky kterému byla záchranka i s pacientem v nemocnici včas.

2008

2008

 • Petr Andrle /Jičín/
  Zachránil život osmadvacetiletého motocyklisty, který těžce havaroval na obchvatu nedaleko Jičína. Stalo se 30. srpna 2007. Bez jeho pomoci by havárii nepřežil.
 • Vladimír Stonáček /Bruntál/
 • Ludovít Petrík /Bruntál/
  Zachránili život dvěma motoristům, kteří havarovali 8. června 2007 v Miloticích nad Opavou a zůstali zraněni pod silnicí, kde na jejich vůz nebylo vidět. Přežili díky jejich všímavosti a obětavosti.
 • Jaroslav Janák /Jihlava/
  Zachránili život řidiči, který se vážně zranil po havárii v Dolních Dubénkách u Jihlavy. Nebýt rychlé pomoci pana Janáka, byl by dnes na tomto místě u silnice další křížek.
 • Lenka Míchalová /Jindřichův Hradec/
  Začátkem prosince poskytla první pomoc desetiletému chlapci, jenž zůstal po vážné dopravní nehodě uvězněn v havarovaném vozidle. Když mířila k převrácenému automobilu, zdaleka ještě netušila, že školáka velmi dobře zná?
 • Petra Hutterová /Tábor/
 • Pavel Kučera /Tábor/
  Bez jejich pomoci by nepřežil nehodu s vozidlem 54-letý cyklista, který po havárii spadl do silničního příkopu plného vody, takže hrozilo jeho utonutí. Stalo se koncem listopadu 2007.
 • Jaromír Stecula /Nový Jičín/
 • Jaroslav Třečák /Nový Jičín/
 • Miroslav Sklenovský /Nový Jičín/
  V dubnu pomáhali po vážné dopravní nehodě v Šenově na Novojičínsku, kde v důsledku nepřiměřené rychlosti havaroval řidič octavie se spolujezdkyní. Mladému muži už pomoci nemohli, devatenáctiletou dívku však díky rychlé reakci zachránili. Bez jejich pomoci by nehodu nepřežila.
 • Josef Pešek /Žatec/
  Přes vlastní nebezpečí vyprostil z nabouraného hořícího vozidla zraněného řidiče a jeho osmiletého syna. Bez jeho pomoci by se z automobilu ven sami nedostali.
 • Jaroslav Havel Chrudim/
  V květnu zachránil po vážné dopravní nehodě z havarovaného vozidla pětiměsíční dítě. Díky rychlé pomoci pana Havla mohlo být letecky transportováno do nemocnice.
 • Jiří Formánek /Kolín/
 • Josef Stehlík /Kolín/
  Začátkem září u Úval zachránili život ročního dítěte, které nedýchalo po nárazu vozidla do stromu. Jeho maminku z auta museli vyprostit až hasiči. Oba pánové zachovali rozvahu a ukázkově se řídili pokyny operátorky záchranné služby.
 • Aleš Matoga /Ostrava/
 • Petr Bystrianský /Ostrava/
  V Ostravě začátkem září po havárii skončila sedmatřicetiletá řidička seatu na střeše v řece Ostravici. Okamžitou pomocí jí zachránili život oba ostravští Gentlemani silnic.

2007

2007

 • Lubomír Krupa /Zlín/
  Certifikát Gentlemana silnic a značkové hodinky získal za rychlou reakci, při které zachránil život motocyklisty z Prostřední Bečvy na Vsetínsku. Ten vylétl v zatáčce z motorky, narazil do stromků a skončil s vážným zraněním hlavy v potoce. Pan Krupa ho vytáhl, aby se neutopil a zavolal pomoc.
 • Stanislav Bareš /Bruntál/
  Řádnou dávku odvahy a duchapřítomnosti projevil pětašedesátiletý řidič autobusu, když vyprostil z havarovaného hořícího automobilu řidičku, která vyjela mimo vozovku a čelně narazila do stromu.
 • Richard Svoboda /Pelhřimov/
  Sympatický motocyklista z Prahy vytáhl zapadlý jazyk těžce zraněnému řidiči, do kterého při odbočování na vedlejší silnici nejprve narazil nepozorný motorista a poté ještě další vůz v protisměru. Rozhodnost pana Svobody tomuto muži zachránila život.
 • Petr Nebeský /Mělník/
  Má značnou zásluhu na tom, že motocyklista, kterému zkřížil na silnici mezi Prahou a Mělníkem cestu protijedoucí nákladní vůz, tuto děsivě vypadající nehodu přežil.
 • Roman Saboor /Liberec/
  Čtrnáctiletý školák objevil v obci Ktová havarovaný vůz. Vozidlo leželo na střeše a v něm byla uvězněná posádka dvou starších lidí. Pomohl jí vyprostit z automobilu a zorganizoval pomoc, včetně rychlé záchranné služby.
 • Petr Vosátka /Benešov/
 • František Richter /Benešov/
  Cestující, kteří zachránili život a zdraví třech desítek cestujících v autobuse, jehož řidič za volantem zkolaboval v ulicích Vlašimi. Stalo se to v okamžiku, kdy se neovladatelné vozidlo vysokou rychlostí řítilo na kruhový objezd.
 • Blanka Šantrůčková /Benešov/
  Přijela k vážné dopravní nehodě, která se stala 8. srpna 2007 u Poříčí nad Sázavou na Benešovsku. Mezi zraněnými tam byl také dvanáctiletý chlapec, který nedýchal a neměl hmatný puls. Úspěšně jej resuscitovala a předala lékařům, kteří ho transportovali na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Praze-Krči.
 • Miroslav Brož /Český Krumlov/
  Zachránil život motorkáři, kterému 10. července 2007 po havárii u Brlohu na Českokrumlovsku zapadl jazyk a hrozilo udušení. Díky jeho pomoci tento člověk žije. Záchranná služba přijela až za patnáct minut.
 • Petr Šikuta /Český Krumlov/
  Pomáhal cestujícím z rakouského autobusu, který se 3. srpna 2007 převrátil u Rožmberka nad Vltavou a zůstal ležet na střeše. Zraněno v něm tehdy bylo 23 lidí, z toho pět těžce.
 • Robert Beneš /Strakonice/
  Z hořícího auta zachránil po vážné havárii dva zraněné mladíky. Stalo se 4. srpna 2007 u Předslavic na Strakonicku. Vozidlo mohlo každou chvíli explodovat, přesto neváhal a vrhl se do plamenů.
 • Zdeňka Kiliánová /Břeclav/
  V létě 2007 zachránila život ženě, kterou strhl projíždějící kamion. Nezachraňovala ale poprvé. Rok a půl před touto příhodou pomáhala v Hustopečích starší paní, kterou porazil mladík na motocyklu. Díky její rychlé reakci obě ženy nehody přežily.

2006

2006

 • Radomír Šustal /Olomouc/
 • Tomáš Nedorostek / Olomouc/
 • Josef Heryán /Olomouc/
  Trojice policistů z Přerova zachránila život zraněné posádce automobilu, který po havárii skončil na střeše a navíc ještě na vlakové trati.
 • Julius Nass /Plzeň/
 • Petr Volenecký /Plzeň/
  Do té doby se neznali. Společně zachránili život 64letého muže, kterého při řízení postihl infarkt.
 • Jaroslav Milčinský /Mladá Boleslav/
  Zachránil život šestileté školačky, kterou v Mladé Boleslavi porazil řidič, jedoucí na červenou. Po nehodě navíc ujel.
 • Patrik Václavík /Příbram/
 • Růžena Úšelová /Příbram/
  Patrik Václavík zastavil neovládaný vůz, který havaroval poté, co jeho řidič zkolaboval. Společně s Růženou Úšelovou mu pak poskytl první pomoc a zavolali záchranku.
 • Radek Pohl /Jablonec nad Nisou/
 • Leoš Smrček /Jablonec nad Nisou/
  Zachránili život 59letému řidiči, jehož přimáčkl k domu samovolně se rozjíždějící nákladní vůz. Díky jejich rychlé a správné reakci nejenom přežil, ale po dlouhém léčení začal znovu chodit.
 • Vladimír Wasserbauer /Tábor/
  Z okna viděl hotelu vážnou havárii sanitky, jejíž vrak po několika přemetech začal hořet. Uvnitř zůstala zraněná zaklíněná lékařka. Okamžitě vyběhl ven, uhasil sanitku a vyprostil její posádku.

2005

2005

 • Pavel Hýl /Karviná/
 • Roman Kantor /Karviná/
  Oba zaměstnanci ostravských dolů. Snažili se v Karviné-Loučkách zachránit život čtyř mladých Poláků.
 • Martina Kordová /Beroun/
  Lékařka z berounské nemocnice. Zachránila život policistovi Josefu Budilovi (ved. dálničního oddělení na D5 v Rudné u Prahy), kterého srazil z kola zloděj automobilu.
 • Tomáš Cvrček /Frýdek-Místek/
  Zachránil dvě děti po vážné dopravní nehodě, kdy do auta jejich maminky narazila sanitka.
 • Robin Menšík /Brno/
  Cizinecký policista zachránil na Uherskohradišťsku život mladé řidičky, která narazila do stromu a zraněná zůstala v autě.
 • Pavel Němec /Nový Jičín/
  Zachránil cestou do Ostravy život muži, který ležel po pádu z kola v bezvědomí a těžkým otřesem mozku v příkopě.

2004

2004

 • Jiří Lukáč /Nový Jičín/
  Strážný z Albrechtiček. Zachránil život 17letého mladíka, kterého vytáhl z hořícího vozu.

ČP Index

Prostřednictvím ČP Indexu hodnotí Česká pojišťovna již dvanáctým rokem bezpečnost na silnicích 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. ČP Index vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst. ČP Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR.