Zisk České pojišťovny se v pololetí zdvojnásobil

Praha (3. srpna 2007) - S více než dvojnásobným ziskem oproti srovnatelnému období skončilo hospodaření České pojišťovny v prvním pololetí letošního roku. Podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) dosáhnul čistý zisk výše 5,9 miliardy Kč, když za prvních šest měsíců roku 2006 činil 2,6 miliardy. Celkové předepsané pojistné České pojišťovny dle metodiky České asociace pojišťoven přesáhlo 20 miliard korun.

"Na růstu zisku se podílel nárůst provozního výsledek, jednorázový výnos z prodeje akciového podílu ČP v Československé obchodní bance (ČSOB) a zlepšené výsledky finančního umístění" informoval generální ředitel ČP Lard Friese. "Na silném provozním výsledku měly podíl například lepší škodní poměr či zlepšený zajistný program," doplnil Friese.

Předepsané pojistné neživotního pojištění v prvním pololetí dosáhlo 13,4 mld. korun, což je o 3 procenta méně než v předchozím roce. Důvodem jsou především neustále klesající pojistné sazby v pojištění velkých rizik. Nejúspěšnější kategorií bylo tentokrát pojištění odpovědnosti občanů, které meziročně narostlo o 27 procent a úrazové pojištění s růstem 9 procent.

V oblasti životního pojištění dosáhlo předepsané pojistné 6,6 miliardy korun, což je přibližně stejně jako v předchozím roce. "Nové prodeje běžně placeného životního pojištění vzrostly o 19 procent. Velký nárůst jsme zaznamenali v oblasti předepsaného pojistného u investičního životního pojištění, které v prvních šesti měsících narostlo oproti loňskému roku o 190 procent," vysvětlil Lard Friese.

Vlastní kapitál ČP k 30.6.2007 dosáhl výše 17,1 mld. korun. Bilanční suma ke stejnému datu činila 122 mld. korun a výše technických rezerv 89,4 mld. korun.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav, jejíž celkový tržní podíl ke konci roku 2006 přesahoval 33 procent. Pojišťovna spravuje více než 13 milionů pojistných smluv. V soutěži Pojišťovna roku 2006 pořádané společností Fincentrum získala ČP na základě výsledků hlasování odborné poroty již potřetí v řadě první místo. Schopnost České pojišťovny udržet si vysoký tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují ve svých zprávách také ratingové agentury: Standard & Poor's oceňuje ČP stupněm BBB se stabilním výhledem; Moody's Investors Service udělila České pojišťovně hodnocení finanční síly Baa3, jehož výhled zvýšila v únoru 2006 na pozitivní. Uvedená hodnocení patří do investičního stupně, a ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice a úspěšného zavedené nové úrovně klientského servisu vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky společnosti. Česká pojišťovna má základní kapitál 4 miliardy korun a patří do mezinárodní finanční skupiny PPF, která úspěšně spravuje aktiva v hodnotě více než 224 mld. Kč. Jediným akcionářem České pojišťovny je společnost CZI Holdings N.V.


Zpět na tiskové zprávy