Česká pojišťovna řeší v průměru padesát případů vykradených aut týdně

Z vozidel mizí nejčastěji elektronická výbava, ale také značkové oblečení či zavazadla

Rozbité okénko, vypáčený zámek, vytrhané kabely, střepy – neklamná znamení signalizující, že se do automobilu někdo vloupal. Policie řeší ročně kolem 30 tisíc takovýchto případů, do statistik největší domácí pojišťovny přitom spadá zhruba desetina z nich. Zatímco klientům České pojišťovny vyřeší tuto nepříjemnou situaci jejich havarijní pojištění, majitelé nepojištěných vozidel musejí tento zásah do automobilu hradit ze svého.
S vyrabovanými vozidly mají přitom dle aktuálního průzkumu České pojišťovny zkušenosti převážně lidé z větších měst s více než 100 tisíci obyvateli.

Fakta hovoří nemilosrdně a jasně – Policie ČR řešila v loňském roce celkem 30 899 případů vloupání do vozidel, v dalších 10 761 případech se pak jednalo
o odcizení součástek motorových vozidel.

„Na Českou pojišťovnu se v souvislosti s vloupáním do vozidla obrátí ročně kolem 2700 motoristů, kteří tuto situaci řeší ze svého havarijního pojištění. Drtivá většina z nich má totiž allriskovou variantu kryjící jak krádež, tak také vandalizmus,“ vysvětluje Radim Nekov, ředitel Útvaru likvidace pojistných událostí motorových vozidel České pojišťovny. První čtvrtletí roku 2014 s 613 již nahlášenými pojistnými událostmi tohoto typu ukazuje, že ani letos nedojde k žádnému pozitivnímu obratu.

Z průzkumu České pojišťovny vyplývá, že s vloupáním do osobního automobilu se častěji setkávají lidé z měst s více než 100 tisíci obyvateli (tuto zkušenost zde potvrzuje 48 % dotazovaných). Naopak v menších sídlech se s vykradením vozu setkalo jen 29 % respondentů. Potvrzují to i statistiky pojistných událostí – nejvíce vykradených aut vloni do České pojišťovny nahlásili klienti z Prahy (63 %), ze středních Čech (12 %) a Moravskoslezského kraje (8 %).

„Krádežím svědčí anonymita větších sídel. Trestné činnosti zde nahrává také vyšší koncentrace automobilů a samozřejmě i rozloha veřejných parkovacích ploch,“ potvrzuje Radim Nekov. Podle jeho slov stále více než polovinu vozidel zloději vykradou pod rouškou tmy. Alarmující je však také rostoucí počet případů, kdy
k vyloupení dojde za bílého dne. Klienti vykradená vozidla hlásí nejen z ulic, ale také z podzemních parkovacích ploch, uzavřených areálů firem, benzinových stanic či hotelových parkovišť.

Výsledky průzkumu ČP rovněž uvádějí, že nejčastěji zloději odcizí autorádio, navigaci, zavazadla a překvapivě také oblečení. Z aut však zloději odnášejí rovněž části vozů, jako jsou airbagy, autobaterie, stěrače, ozdobné poklice kol či rezervy. Odborníci České pojišťovny proto motoristům doporučují uzavřít havarijní pojištění s krytým rizikem odcizení i vandalizmu. Vhodné je rovněž doplnit ho o „připojištění zavazadel a věcí osobní potřeby“, kde ceny začínají na 50 Kč za rok. Stejně jako havarijní pojištění lze i toto připojištění sjednat v tzv. krátkodobé variantě např. na dobu letní dovolené.

DOPORUČENÍ ČESKÉ POJIŠŤOVNY:
-    V případě vykradeného vozidla kontaktuje asistenční službu, číslo na ni najdete na zelené kartě.
-    K vykradenému automobilu je nutné vždy přivolat Policii ČR, policejní protokol je podmínkou pro hlášení pojistné události.
-    Vozidlo zamykejte, kdykoliv se od něj vzdálíte. Všechny dveře pečlivě dovírejte, abyste předešli selhání centrálního zamykání, a tím neuzamčení celého vozu.
-    Po nastoupení do vozidla si zautomatizujte zapnutí pásů a uzamčení celého vozu zevnitř (některá vozidla jsou vybavena automatickým zamykáním
po rozjezdu).
-    Než vozidlo opustíte, zkontrolujte uzavření všech oken. Pojistná událost může být uznána pouze v případě, že pachatel do vozidla vnikne překonáním překážky násilím či jiným nestandardním způsobem. Pootevřené okénko do této kategorie rozhodně nespadá.
-    Klíče od automobilu nenechávejte nikdy bez dozoru.
-    V interiéru automobilu nenechávejte žádné cennosti. Nedoporučuje se nechávat na skle upevněný například i pouhý držák na navigaci.

Průzkum pro Českou pojišťovnu provedla v lednu a únoru 2014 společnost Ipsos na vzorku 211 respondentů ve věku 18-65 let.


Zpět na tiskové zprávy