České pojišťovně vzrostl v roce 2010 zisk na 11 miliard korun

Praha, 15. dubna 2011. Hospodaření České pojišťovny v loňském roce skončilo se ziskem 11,2 miliardy korun po zdanění. Vyplývá to z nekonsolidovaných výsledků sestavených podle mezinárodních účetních standardů. Tento mimořádný výsledek byl docílen díky jednorázovým operacím, velmi dobrým výsledkům z investování a díky stabilním provozním výsledkům. Největší nárůsty předepsaného pojistného zaznamenalo pojištění velkých rizik a jednorázové životní pojištění.  Celkové předepsané pojistné podle metodiky České asociace pojišťoven přesáhlo 38 miliard korun.

„Na pozitivním výsledku hospodaření se nadále projevuje vliv snižování nákladů firmy a výnosy z investic plynoucí z oživení finančních trhů,“ komentoval výši zisku výkonný ředitel České pojišťovny Pavel Řehák. „Provozní zisk byl negativně ovlivněn čtyřmi velkými živelními kalamitami, které Českou republiku zasáhly v roce 2010. Na druhou stranu se staly příležitostí ukázat kvalitu našich služeb – loni jsme byli i přes prakticky nepřetržitý kalamitní režim jedinou významnou pojišťovnou, které spokojenost klientů a jejich připravenost doporučit Českou pojišťovnu svým známým výrazně vzrostla. Meziroční pokles předepsaného pojistného neživotního pojištění byl ovlivněn opuštěním trhu pojištění finančních rizik spojených se spotřebitelskými úvěry a nadále pokračujícím poklesem trhu pojištění automobilů,“ doplnil Řehák.

Předepsané pojistné neživotního pojištění dosáhlo v roce 2010 hodnoty 21,5 miliardy korun. Největší meziroční nárůst zaznamenalo především pojištění velkých rizik (+7 %). Předepsané pojistné v životním pojištění dosáhlo výše 15,7 miliardy korun.

Vlastní kapitál ČP k 31. 12. 2010 činil 24,2 miliardy korun a bilanční suma 126,5 miliardy korun. Hrubá výše technických rezerv činila 90,5 miliardy korun. Na začátku letošního roku potvrdila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s hodnocení České pojišťovny na úrovni A+. ČP tak má i nadále maximální možný rating, který lze u nás získat. Stejnou známkou je totiž ohodnocena i Česká republika.

Česká pojišťovna se dle žebříčku CZECH TOP 100 stala za rok 2010 nejobdivovanější pojišťovnou na trhu a byla také jedinou pojišťovnou, která se v absolutním pořadí umístila mezi deseti nejobdivovanějšími firmami České republiky.


Zpět na tiskové zprávy